| Manufacturer Part Number: | DF3048X16V |
|---|---|
| Manufacturer: | Renesas Electronics America |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | H8/300H H8® H8/300H Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) FLASH |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DF3048X16V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DF3048X16V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Renesas Electronics America | |
| Series | H8® H8/300H | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | H8/300H | |
| Core Size | 16-Bit | |
| Speed | 16MHz | |
| Connectivity | SCI, SmartCard | |
| Peripherals | DMA, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 70 | |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 4K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | A/D 8x10b; D/A 2x8b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C (TA) | |
| Package / Case | 100-TQFP | |
| Supplier Device Package | * | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DF3048X16V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DF3048X16V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Renesas Electronics America all series components. The condition of DF3048X16V is new and unused, you can buy DF3048X16V Renesas Electronics America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DF3048X16V.
| DMN2100UDM-7 | MOSFET N-CH 20V 3.3A SOT-26 | DMN2100UDM-7.pdf | |
| IRFH5006TR2PBF | MOSFET N-CH 60V 100A 5X6 PQFN | IRFH5006TR2PBF.pdf | |
| MK1491-06RILF | IC CLOCK SYNTHESIZER 28-QSOP | MK1491-06RILF.pdf | |
| 8N3Q001KG-0047CDI | Clock Oscillator IC 24.576MHz, 125MHz, 148.5MHz, 143.35164MHz 10-CLCC | 8N3Q001KG-0047CDI.pdf | |
| 10AX066K4F40E3LG | IC FPGA 696 I/O 1517FCBGA | 10AX066K4F40E3LG.pdf | |
| PIC16LF1454-I/JQ | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 14KB (8K x 14) FLASH 16-UQFN (4x4) | PIC16LF1454-I/JQ.pdf | |
| MB90F352SPMC-GE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90350 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (12x12) | MB90F352SPMC-GE1.pdf | |
| TSB12LV26IPZT | IEEE 1394 Controller IEEE 1394a-2000, OHCI-Lynx™ PCI Interface 100-TQFP (14x14) | TSB12LV26IPZT.pdf | |
| MC74HC541ANG | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-PDIP | MC74HC541ANG.pdf | |
| 74LV123D/AUJ | Monostable Multivibrator 18ns 16-SO | 74LV123D/AUJ.pdf | |
| CD74HC4094M96G4 | IC 8STG SHFT/STOR BUS REG 16SOIC | CD74HC4094M96G4.pdf | |
| AT45DQ161-MHF-T | IC FLASH 16MBIT 85MHZ 8UDFN | AT45DQ161-MHF-T.pdf | |
| AT25DF041A-SSH-B | IC FLASH 4MBIT 70MHZ 8SOIC | AT25DF041A-SSH-B.pdf | |
| MT29F64G08CECCBH1-12:C | IC FLASH 64GBIT 100VBGA | MT29F64G08CECCBH1-12:C.pdf | |
| MIC94300YCS-TR | IC LOAD SWITCH 200MA 4WLCSP | MIC94300YCS-TR.pdf |