| Manufacturer Part Number: | DGSK40-025A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 250V 18A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DGSK40-025A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DGSK40-025A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | OBS 28/Sept/2009 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 250V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 18A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 7.5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2mA @ 250V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DGSK40-025A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DGSK40-025A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DGSK40-025A is new and unused, you can buy DGSK40-025A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DGSK40-025A.
| EGP10D-E3/73 | DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL | EGP10D-E3/73.pdf | |
| RS2KHE3_A/I | DIODE GEN PURP 800V 1.5A DO214AA | RS2KHE3_A/I.pdf | |
| 3EZ8.2DE3/TR12 | Zener Diode 8.2V 3W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ8.2DE3/TR12.pdf | |
| JANTX1N3027B-1 | Zener Diode 20V 1W ±5% Through Hole DO-41 | JANTX1N3027B-1.pdf | |
| JANTXV1N749C-1 | Zener Diode 4.3V 500mW ±2% Through Hole DO-35 | JANTXV1N749C-1.pdf | |
| APT8020JLL | MOSFET N-CH 800V 33A SOT-227 | APT8020JLL.pdf | |
| 8N3SV76KC-0024CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV76KC-0024CDI.pdf | |
| 8N3QV01FG-0052CDI8 | VCXO IC 425MHz, 212.5MHz, 106.25MHz, 159.375MHz 10-CLCC | 8N3QV01FG-0052CDI8.pdf | |
| LM3S9DN5-IQC80-A2 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S9DN5-IQC80-A2.pdf | |
| W25X10BVSNIG | IC FLASH 1MBIT 104MHZ 8SOIC | W25X10BVSNIG.pdf | |
| LYT4228E3 | LED Driver IC 1 Output AC DC Offline Switcher Flyback, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) 9A (Switch) eSIP-7C | LYT4228E3.pdf | |
| XC6124C337ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6124C337ER-G.pdf | |
| S-8338ABFB-P8T1G | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC 8-SON (A) (2.9x2.8) | S-8338ABFB-P8T1G.pdf | |
| XC6201P302MR-G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 150mA SOT-25 | XC6201P302MR-G.pdf | |
| FAN2510S285X | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.85V 100mA SOT-23-5 | FAN2510S285X.pdf |