| Manufacturer Part Number: | DGSK8-025A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 250V 5.4A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DGSK8-025A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DGSK8-025A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | OBS 28/Sept/2009 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 250V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 5.4A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 700µA @ 250V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DGSK8-025A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DGSK8-025A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DGSK8-025A is new and unused, you can buy DGSK8-025A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DGSK8-025A.
| 1SS389-G | DIODE SCHOTTKY 10V 100MA SOD523 | 1SS389-G.pdf | |
| GP10J-4005HE3/73 | DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL | GP10J-4005HE3/73.pdf | |
| 8N3SV76BC-0150CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV76BC-0150CDI8.pdf | |
| LTC1283ACN#PBF | Data Acquisition System (DAS) 10 bit 15k Serial, Parallel 20-PDIP | LTC1283ACN#PBF.pdf | |
| AD5557CRUZ | 14 Bit Digital to Analog Converter 2 38-TSSOP | AD5557CRUZ.pdf | |
| MSP430FR6877IPZR | CPUXV2 MSP430™ FRAM Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) FRAM 100-LQFP (14x14) | MSP430FR6877IPZR.pdf | |
| MC9S12GC96CFUE | HCS12 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 96KB (96K x 8) FLASH 80-QFP (14x14) | MC9S12GC96CFUE.pdf | |
| MB90F362ESPMT-GE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90360E Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | MB90F362ESPMT-GE1.pdf | |
| LOG104AID | Logarithmic and Log Ratio Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | LOG104AID.pdf | |
| CY7C09179V-6AXC | IC SRAM 288KBIT 6.5NS 100TQFP | CY7C09179V-6AXC.pdf | |
| LM2796TL/NOPB | LED Driver IC 7 Output DC DC Regulator Switched Capacitor (Charge Pump) PWM Dimming 20mA 18-TuSMD | LM2796TL/NOPB.pdf | |
| ADM1031ARQZ-R7 | Fan Control, Temp Monitor 0°C ~ 100°C, External Sensor Internal and External Sensor SMBus Output 16-QSOP | ADM1031ARQZ-R7.pdf | |
| MIC5216-3.3YM5-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 500mA SOT-23-5 | MIC5216-3.3YM5-TR.pdf | |
| LT1761ES5-1.2#TRPBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 100mA TSOT-23-5 | LT1761ES5-1.2#TRPBF.pdf |