| Manufacturer Part Number: | DH60-14A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 1400V (1.4kV) 60A Through Hole TO-247AD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DH60-14A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DH60-14A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1400V (1.4kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.04V @ 60A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 230ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 1200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 32pF @ 1200V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-2 | |
| Supplier Device Package | TO-247AD | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DH60-14A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DH60-14A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DH60-14A is new and unused, you can buy DH60-14A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DH60-14A.
| VS-150KS20 | Diode Standard 200V 150A Chassis, Stud Mount B-42 | VS-150KS20.pdf | |
| SZMM5Z4V7ST1G | Zener Diode 4.7V 500mW ±2% Surface Mount SOD-523 | SZMM5Z4V7ST1G.pdf | |
| 1N5949BUR-1 | Zener Diode 100V 1.25W ±5% Surface Mount DO-213AB | 1N5949BUR-1.pdf | |
| BUL39D | TRANS NPN 450V 4A TO-220 | BUL39D.pdf | |
| IDT5T9110BBGI | IC CLOCK DRIVER PLL DIFF 144BGA | IDT5T9110BBGI.pdf | |
| 8N3Q001KG-0037CDI | Clock Oscillator IC 500MHz, 125MHz, 250MHz, 1GHz 10-CLCC | 8N3Q001KG-0037CDI.pdf | |
| ADS8380IRHPT | 18 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 28-VQFN-EP (6x6) | ADS8380IRHPT.pdf | |
| ISL22444TFR20Z-TK | Digital Potentiometer 100k Ohm 4 Circuit 256 Taps SPI Interface 20-QFN-EP (5x5) | ISL22444TFR20Z-TK.pdf | |
| A54SX32A-TQG144 | IC FPGA 113 I/O 144TQFP | A54SX32A-TQG144.pdf | |
| MAX3243ECPWE4 | 3/5 Transceiver Full RS232 28-TSSOP | MAX3243ECPWE4.pdf | |
| DS232AS-NTR | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | DS232AS-NTR.pdf | |
| INA337AIDGKTG4 | Instrumentation Amplifier 1 Circuit 8-VSSOP | INA337AIDGKTG4.pdf | |
| SY88973VMG | Limiting Postamplifier IC Optical Networks 16-MLF® (3x3) | SY88973VMG.pdf | |
| IS61LV25616AL-10BLI-TR | IC SRAM 4MBIT 10NS 48MINIBGA | IS61LV25616AL-10BLI-TR.pdf | |
| CY7C1513KV18-300BZC | IC SRAM 72MBIT 300MHZ 165FBGA | CY7C1513KV18-300BZC.pdf |