| Manufacturer Part Number: | DS1501W |
|---|---|
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Product Category: | Clock/Timing - Real Time Clocks |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 256B Parallel 28-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DS1501W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DS1501W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Mfg Application Notes | Crystal Considerations with Maxim Real-Time Clocks (RTCs) Selecting a Backup Source for Real-Time Clocks | |
| Product Training Modules | Lead (SnPb) Finish for COTS Long-Term Supply Program | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Clock/Timing - Real Time Clocks | |
| Manufacturer | Maxim Integrated | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Discontinued | |
| Type | Clock/Calendar | |
| Features | Alarm, Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output, Watchdog Timer, Y2K | |
| Memory Size | 256B | |
| Time Format | HH:MM:SS (24 hr) | |
| Date Format | YY-MM-DD-dd | |
| Interface | Parallel | |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.6 V | |
| Voltage - Supply, Battery | 2.5 V ~ 3.7 V | |
| Current - Timekeeping (Max) | 4mA @ 3V ~ 3.6V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 28-DIP (0.600", 15.24mm) | |
| Supplier Device Package | 28-PDIP | |
| Standard Package | 13 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DS1501W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DS1501W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Maxim Integrated all series components. The condition of DS1501W is new and unused, you can buy DS1501W Maxim Integrated with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DS1501W.
| MJE5730 | TRANS PNP 300V 1A TO220AB | MJE5730.pdf | |
| 5V49EE702NDGI | IC PLL CLK GEN 200MHZ 28VQFN | 5V49EE702NDGI.pdf | |
| 8N3Q001FG-1113CDI8 | Clock Oscillator IC 156.25MHz, 175MHz, 200MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N3Q001FG-1113CDI8.pdf | |
| LTC2156IUP-14#TRPBF | 14 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 64-QFN (9x9) | LTC2156IUP-14#TRPBF.pdf | |
| PIC24FJ128DA206T-I/MR | PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 128KB (43K x 24) FLASH 64-QFN (9x9) | PIC24FJ128DA206T-I/MR.pdf | |
| MP1720DH-216-LF-P | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class D 10-MSOP-EP | MP1720DH-216-LF-P.pdf | |
| 74AHC1G125GF,132 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 6-XSON, SOT891 (1x1) | 74AHC1G125GF,132.pdf | |
| 72V275L15TF8 | IC FIFO SS 32768X18 15NS 64STQFP | 72V275L15TF8.pdf | |
| 74AHC273PW-Q100J | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP | 74AHC273PW-Q100J.pdf | |
| SN74AS257D | Multiplexer 4 x 2:1 16-SOIC | SN74AS257D.pdf | |
| L78M05ABV | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 500mA TO-220AB | L78M05ABV.pdf | |
| LM1085IT-3.3/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 3A TO-220-3 | LM1085IT-3.3/NOPB.pdf | |
| RT9073-33GU5 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 250mA SC-70-5 | RT9073-33GU5.pdf |