| Manufacturer Part Number: | DSA35-12A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 1200V (1.2kV) 49A Chassis, Stud Mount DO-203AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSA35-12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSA35-12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V (1.2kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 49A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.55V @ 150A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 4mA @ 1200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 180°C | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSA35-12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSA35-12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSA35-12A is new and unused, you can buy DSA35-12A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSA35-12A.
| CZRUR52C4V7 | Zener Diode 4.7V 150mW ±5% Surface Mount 0603/SOD-523F | CZRUR52C4V7.pdf | |
| 1PMT4118CE3/TR13 | Zener Diode 27V 1W ±2% Surface Mount DO-216 | 1PMT4118CE3/TR13.pdf | |
| VSKTF200-08HJ | SCR Module 800V 444A Series Connection - All SCRs Chassis Mount 3-MAGN-A-PAK™ | VSKTF200-08HJ.pdf | |
| BTA312Y-600C,127 | TRIAC 600V 12A TO220AB | BTA312Y-600C,127.pdf | |
| IXTK600N04T2 | MOSFET N-CH 40V 600A TO-264 | IXTK600N04T2.pdf | |
| IRG4BC30KD-SPBF | IGBT 600V 28A 100W Surface Mount D2PAK | IRG4BC30KD-SPBF.pdf | |
| 8N3DV85FC-0097CDI8 | VCXO IC 38.88MHz, 38.88MHz 6-CLCC | 8N3DV85FC-0097CDI8.pdf | |
| MSP430G2744IDA38R | MSP430 MSP430G2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 32KB (32K x 8) FLASH 38-TSSOP | MSP430G2744IDA38R.pdf | |
| MB9BF467NPQC-G-JNE2 | ARM® Cortex®-M4F FM4 MB9B460R Microcontroller IC 32-Bit 160MHz 800KB (800K x 8) FLASH 100-PQFP (14x20) | MB9BF467NPQC-G-JNE2.pdf | |
| 74LVT2244MTC | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | 74LVT2244MTC.pdf | |
| 11LC161T-I/TT | IC EEPROM 16KBIT 100KHZ SOT23-3 | 11LC161T-I/TT.pdf | |
| TC835CBU713 | IC ADC 4 1/2DGT BCD 64-MQFP | TC835CBU713.pdf | |
| AAT2848IDG-T1 | LED Driver IC 6 Output DC DC Regulator Switched Capacitor (Charge Pump) 30mA, 300mA (Flash) 20-TQFN (3x3) | AAT2848IDG-T1.pdf | |
| LM3552SDX/NOPB | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) 1A (Flash) 14-WSON (4x4) | LM3552SDX/NOPB.pdf | |
| MP6215DH-LF-Z | IC CURR LIMIT SWITCH | MP6215DH-LF-Z.pdf |