| Manufacturer Part Number: | DSAI17-12A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9020 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 1.2KV 25A DO203 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSAI17-12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSAI17-12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Rectifier Avalanche Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V (1.2kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 25A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.36V @ 55A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 4mA @ 1200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AA | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 180°C | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSAI17-12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSAI17-12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSAI17-12A is new and unused, you can buy DSAI17-12A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSAI17-12A.
| BB 689 E7903 | DIODE TUNING 30V 20MA SCD-80 | BB 689 E7903.pdf | |
| NTMFS4845NT1G | MOSFET N-CH 30V 13.7A SO-8FL | NTMFS4845NT1G.pdf | |
| FCPF11N60T | MOSFET N-CH 600V 11A TO-220F | FCPF11N60T.pdf | |
| HUF76639S3S | MOSFET N-CH 100V 50A D2PAK | HUF76639S3S.pdf | |
| 8N3QV01FG-1073CDI | VCXO IC 312.5MHz, 156.25MHz, 125MHz, 100MHz 10-CLCC | 8N3QV01FG-1073CDI.pdf | |
| LC4256B-5TN100C | IC CPLD 256MC 5NS 100TQFP | LC4256B-5TN100C.pdf | |
| PIC18F26J53-I/SP | PIC PIC® XLP™ 18J Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 64KB (32K x 16) FLASH 28-SPDIP | PIC18F26J53-I/SP.pdf | |
| ATSAMS70J21A-AN | ARM® Cortex®-M7 SAM S70 Microcontroller IC 32-Bit 300MHz 2MB (2M x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | ATSAMS70J21A-AN.pdf | |
| ST72F324LJ4T6TR | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 16KB (16K x 8) FLASH | ST72F324LJ4T6TR.pdf | |
| EZ80F91AZ050SG | eZ80 eZ80® Acclaim!® Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH | EZ80F91AZ050SG.pdf | |
| R2A25203YWT#X7 | IC MCU 16BIT FLASH | R2A25203YWT#X7.pdf | |
| 74ALVC08D,112 | AND Gate IC 4 Channel 14-SO | 74ALVC08D,112.pdf | |
| IDT71T75802S100PFG | IC SRAM 18MBIT 100MHZ 100TQFP | IDT71T75802S100PFG.pdf | |
| LM2575T-12/LF03 | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 1A TO-220-5 Formed Leads | LM2575T-12/LF03.pdf |