| Manufacturer Part Number: | DSEC16-12A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 1200V (1.2kV) 10A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSEC16-12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSEC16-12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | HiPerFRED™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V (1.2kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.94V @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 40ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 60µA @ 1200V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSEC16-12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSEC16-12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSEC16-12A is new and unused, you can buy DSEC16-12A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSEC16-12A.
| MSTC130-16 | SCR Module 1600V Series Connection - All SCRs Chassis Mount T2 | MSTC130-16.pdf | |
| FJNS4214RBU | TRANS PREBIAS PNP 300MW TO92S | FJNS4214RBU.pdf | |
| IPW60R041C6 | MOSFET N-CH 600V 77.5A TO 247-3 | IPW60R041C6.pdf | |
| 8N4SV75KC-0074CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV75KC-0074CDI8.pdf | |
| 8N3QV01EG-0075CDI | VCXO IC 150MHz, 75MHz, 150MHz, 75MHz 10-CLCC | 8N3QV01EG-0075CDI.pdf | |
| DS1685E-3 | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 242B Parallel 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | DS1685E-3.pdf | |
| AM26LV32ID | 0/4 Receiver RS422, RS485 16-SOIC | AM26LV32ID.pdf | |
| SN74LVTH245ADBRG4 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SSOP | SN74LVTH245ADBRG4.pdf | |
| 7204L35TP | IC FIFO ASYNCH 4KX9 35NS 28DIP | 7204L35TP.pdf | |
| AT45DQ161-CCUD-T | IC FLASH 16MBIT 85MHZ 9UBGA | AT45DQ161-CCUD-T.pdf | |
| DS2782G+T&R | Battery Battery Monitor IC Lithium-Ion/Polymer 10-TDFN-EP (3x4) | DS2782G+T&R.pdf | |
| BS2103F-E2 | IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 8SOP | BS2103F-E2.pdf |