| Manufacturer Part Number: | DSEI 2X61-02A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 2 Independent Standard 200V 71A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSEI 2X61-02A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSEI 2X61-02A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 2 Independent | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 71A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.08V @ 60A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50µA @ 200V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | SOT-227-4, miniBLOC | |
| Supplier Device Package | SOT-227B | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSEI 2X61-02A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSEI 2X61-02A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSEI 2X61-02A is new and unused, you can buy DSEI 2X61-02A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSEI 2X61-02A.
| GBPC2501-G | RECTIFIER BRIDGE 25A 100V GBPC | GBPC2501-G.pdf | |
| JANTXV1N5807URS | Diode Standard 50V 3A Surface Mount B, SQ-MELF | JANTXV1N5807URS.pdf | |
| BZM55C10-TR | Zener Diode 10V 500mW Surface Mount MicroMELF | BZM55C10-TR.pdf | |
| BFS20W,115 | TRANS NPN 20V 0.025A SOT323 | BFS20W,115.pdf | |
| DMN5L06VAK-7 | MOSFET 2N-CH 50V 0.28A SOT-563 | DMN5L06VAK-7.pdf | |
| BUK7907-40ATC,127 | MOSFET N-CH 40V 75A TO220AB | BUK7907-40ATC,127.pdf | |
| EP2C35U484C7 | IC FPGA 322 I/O 484UBGA | EP2C35U484C7.pdf | |
| MPC8360ECZUAJDGA | PowerPC e300 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 533MHz 740-TBGA (37.5x37.5) | MPC8360ECZUAJDGA.pdf | |
| SN74HC163N | IC 4-BIT BINARY COUNTER 16-DIP | SN74HC163N.pdf | |
| SST25LF020A-33-4I-SAE | IC FLASH 2MBIT 33MHZ 8SOIC | SST25LF020A-33-4I-SAE.pdf | |
| AT45DB081E-SHN2B-T | IC FLASH 8MBIT 85MHZ 8SOIC | AT45DB081E-SHN2B-T.pdf | |
| 71V3556SA133BQI8 | IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 165CABGA | 71V3556SA133BQI8.pdf | |
| HV9980WG-G | LED Driver IC 3 Output DC DC Regulator Step-Down (Buck) PWM Dimming 80mA 24-SO | HV9980WG-G.pdf | |
| LC898214XC-MH | Motor Driver CMOS I²C 8-WLCSP (2.4x1.2) | LC898214XC-MH.pdf | |
| MAX6315US30D1+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-143-4 | MAX6315US30D1+T.pdf |