| Manufacturer Part Number: | DSEI12-12A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 17032 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 1.2KV 11A TO220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSEI12-12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSEI12-12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V (1.2kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 11A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.6V @ 12A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 70ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 1200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 | |
| Supplier Device Package | TO-220AC | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSEI12-12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSEI12-12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSEI12-12A is new and unused, you can buy DSEI12-12A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSEI12-12A.
| R6202440XXOO | Diode Standard 2400V (2.4kV) 400A Chassis Mount DO-200AA, R62 | R6202440XXOO.pdf | |
| SMAJ4733CE3/TR13 | Zener Diode 5.1V 2W ±2% Surface Mount DO-214AC | SMAJ4733CE3/TR13.pdf | |
| T810-800G-TR | TRIAC SENS GATE 800V 8A D2PAK | T810-800G-TR.pdf | |
| AT-41533-TR2G | RF Transistor NPN 12V 50mA 225mW Surface Mount SOT-23 | AT-41533-TR2G.pdf | |
| MAX5733BUTN+ | 16 Bit Digital to Analog Converter 32 56-TQFN (8x8) | MAX5733BUTN+.pdf | |
| LC4384C-35FT256C | IC CPLD 384MC 3.5NS 256FTBG | LC4384C-35FT256C.pdf | |
| MC9S12E32CFUE | HCS12 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 32KB (32K x 8) FLASH 80-QFP (14x14) | MC9S12E32CFUE.pdf | |
| XC161CJ16F40FBBFXUMA1 | C166SV2 XC16x Microcontroller IC 16-Bit 40MHz 128KB (128K x 8) FLASH 144-TQFP (20x20) | XC161CJ16F40FBBFXUMA1.pdf | |
| ISL43145IV | 4 Circuit IC Switch 1:1 25 Ohm 16-TSSOP | ISL43145IV.pdf | |
| VSC7109XJW | Telecom IC Signal Conditioner | VSC7109XJW.pdf | |
| BH3547F-E2 | Amplifier IC Headphones, 2-Channel (Stereo) Class AB 8-SOP | BH3547F-E2.pdf | |
| SN74LVCH245AGQNR | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-BGA MICROSTAR JUNIOR (4x3) | SN74LVCH245AGQNR.pdf | |
| MC74HC541ADWR2 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | MC74HC541ADWR2.pdf | |
| 24AA128-I/MS | IC EEPROM 128KBIT 400KHZ 8MSOP | 24AA128-I/MS.pdf | |
| MCZ34653EF | Hot Swap Controller 1 Channel -48V 8-SOIC | MCZ34653EF.pdf |