| Manufacturer Part Number: | DSEP30-04A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 400V 30A Through Hole TO-247AD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSEP30-04A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSEP30-04A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | DSEP30-04A Device 24/Nov/2008 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | HiPerFRED™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.46V @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 30ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-2 | |
| Supplier Device Package | TO-247AD | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSEP30-04A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSEP30-04A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSEP30-04A is new and unused, you can buy DSEP30-04A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSEP30-04A.
| BAV99BRLP-7 | Diode Array 2 Pair Series Connection Standard 75V 300mA (DC) Surface Mount 6-UDFN Exposed Pad | BAV99BRLP-7.pdf | |
| CY7B994V-5AXIT | IC CLK BUFF 18OUT 100MHZ 100LQFP | CY7B994V-5AXIT.pdf | |
| LTC2414IGN#TRPBF | 24 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 Sigma-Delta 28-SSOP | LTC2414IGN#TRPBF.pdf | |
| DF2116VBG20HV | H8S/2000 H8® H8S/2100 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 128KB (128K x 8) FLASH 176-LFBGA (13x13) | DF2116VBG20HV.pdf | |
| SN65HVD07PE4 | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-PDIP | SN65HVD07PE4.pdf | |
| MAX9502MELT+T | IC AMP VIDEO W/FILTER 6UDFN | MAX9502MELT+T.pdf | |
| 74V1G384CTR | Bus Switch 1 x 1:1 SOT-323-5 | 74V1G384CTR.pdf | |
| AT24C02B-TSU-T | IC EEPROM 2KBIT 1MHZ SOT23-5 | AT24C02B-TSU-T.pdf | |
| MCP8063T-E/MD | Motor Driver DMOS PWM 8-DFN-EP (4x4) | MCP8063T-E/MD.pdf | |
| TPS54353PWPR | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.5V 1 Output 3A 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | TPS54353PWPR.pdf | |
| LP3962ES-3.3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 1.5A DDPAK/TO-263-5 | LP3962ES-3.3.pdf | |
| MIC5246-2.2BM5-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.2V 150mA SOT-23-5 | MIC5246-2.2BM5-TR.pdf |