| Manufacturer Part Number: | DSEP30-12A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9587 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 1.2KV 30A TO247AD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSEP30-12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSEP30-12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | HiPerFRED™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V (1.2kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.74V @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 40ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 1200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-2 | |
| Supplier Device Package | TO-247AD | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSEP30-12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSEP30-12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSEP30-12A is new and unused, you can buy DSEP30-12A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSEP30-12A.
| VS-ST110S08P1VPBF | SCR 800V 175A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-209AC (TO-94) | VS-ST110S08P1VPBF.pdf | |
| MMBFU310LT1G | JFET N-Channel 25V 24mA @ 10V 225mW Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | MMBFU310LT1G.pdf | |
| AK4136VQ | PREMIUM SRC 2CH 384KHZ | AK4136VQ.pdf | |
| 8N4Q001LG-1098CDI | Clock Oscillator IC 130MHz, 100MHz, 80MHz, 25MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-1098CDI.pdf | |
| ATSAMD21G17A-MU | ARM® Cortex®-M0+ SAM D21G Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 128KB (128K x 8) FLASH 48-QFN (7x7) | ATSAMD21G17A-MU.pdf | |
| C8051F344-GQ | 8051 C8051F34x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-QFP (7x7) | C8051F344-GQ.pdf | |
| PIC24EP32GP202T-I/SO | PIC PIC® 24EP Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 32KB (10.7K x 24) FLASH 28-SOIC | PIC24EP32GP202T-I/SO.pdf | |
| MB90020PMT-GS-254 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90020PMT-GS-254.pdf | |
| CY8C3446AXI-115 | 8051 PSOC® 3 CY8C34xx Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 64KB (64K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | CY8C3446AXI-115.pdf | |
| SN74LS92DRG4 | IC COUNTER DIVIDE X12 14SOIC | SN74LS92DRG4.pdf | |
| BQ24180YFFR | IC LI-ION/POL CHRGR MGMT 25DSBGA | BQ24180YFFR.pdf | |
| BD8210EFV-E2 | IC BRIDGE DRIVER PAR 54HTSSOP | BD8210EFV-E2.pdf | |
| TPS3809K33QDBVRQ1 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 | TPS3809K33QDBVRQ1.pdf | |
| REF02HSA+T | Series Voltage Reference IC ±0.5% 21mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | REF02HSA+T.pdf |