| Manufacturer Part Number: | DSEP60-025A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 250V 60A Through Hole TO-247AD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSEP60-025A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSEP60-025A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | HiPerFRED™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 250V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.31V @ 60A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 30ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 650µA @ 250V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-2 | |
| Supplier Device Package | TO-247AD | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 90 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSEP60-025A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSEP60-025A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSEP60-025A is new and unused, you can buy DSEP60-025A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSEP60-025A.
| 1N4448X-TP | DIODE GEN PURP 75V 250MA SOD523 | 1N4448X-TP.pdf | |
| MBRB10100-E3/8W | DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO263AB | MBRB10100-E3/8W.pdf | |
| L4004D6RP | TRIAC SENS GATE 400V 4A TO252 | L4004D6RP.pdf | |
| LTC2634CMSE-HMI12#TRPBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 10-MSOP-EP | LTC2634CMSE-HMI12#TRPBF.pdf | |
| XC4VLX15-10FFG668C | IC FPGA 320 I/O 668FCBGA | XC4VLX15-10FFG668C.pdf | |
| NLV14551BDR2G | 2 Circuit IC Switch 4:2 280 Ohm 16-SOIC | NLV14551BDR2G.pdf | |
| CY7C1019DV33-10ZSXI | IC SRAM 1MBIT 10NS 32TSOP | CY7C1019DV33-10ZSXI.pdf | |
| AT49F002N-55JI | IC FLASH 2MBIT 55NS 32PLCC | AT49F002N-55JI.pdf | |
| MT41J64M16JT-187E:G | IC DDR3 SDRAM 1GBIT 533MHZ 96BGA | MT41J64M16JT-187E:G.pdf | |
| AP7217A-33SPG-13 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 600mA 8-SOP-EP | AP7217A-33SPG-13.pdf | |
| MAX8744ETJ+ | - Controller, Notebook Power System Voltage Regulator IC 4 Output 32-TQFN-EP (5x5) | MAX8744ETJ+.pdf |