| Manufacturer Part Number: | DSEP60-04A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 400V 60A Through Hole TO-247 (HA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSEP60-04A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSEP60-04A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | HiPerFRED™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 60A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 30ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 650µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-2 | |
| Supplier Device Package | TO-247 (HA) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSEP60-04A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSEP60-04A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSEP60-04A is new and unused, you can buy DSEP60-04A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSEP60-04A.
| SDURD1060TR | DIODE GEN PURP 600V DPAK | SDURD1060TR.pdf | |
| CFRMT102-HF | Diode Standard 100V 1A (DC) Surface Mount SOD-123H | CFRMT102-HF.pdf | |
| DZ23C3V0-7 | Zener Diode Array 1 Pair Common Cathode 3V 300mW ±5% SOT-23-3 | DZ23C3V0-7.pdf | |
| CZRER52C16 | Zener Diode 16V 150mW ±5% Surface Mount 0503 (1308 Metric) | CZRER52C16.pdf | |
| 2EZ100D5E3/TR12 | Zener Diode 100V 2W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ100D5E3/TR12.pdf | |
| SIHF10N40D-E3 | MOSFET N-CH 400V 10A TO-220 FPAK | SIHF10N40D-E3.pdf | |
| PCK12429A,118 | IC CLOCK GENERATOR PECL 28PLCC | PCK12429A,118.pdf | |
| AD5227BUJZ10-R2 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 64 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface TSOT-23-8 | AD5227BUJZ10-R2.pdf | |
| DAC8413FP | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 28-PDIP | DAC8413FP.pdf | |
| CP80C88Z | 80C88 Microprocessor IC - 1 Core, 16-Bit 5MHz 40-DIP | CP80C88Z.pdf | |
| SP487CS-L | 4/0 Driver RS422, RS485 16-PDIP | SP487CS-L.pdf | |
| TLC274BCDR | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | TLC274BCDR.pdf | |
| AD8510ARMZ-R2 | J-FET Amplifier 1 Circuit 8-MSOP | AD8510ARMZ-R2.pdf | |
| LM3880QMFE-1AB/NOPB | Power Supply Controller Automotive, Power Supply Sequencer SOT-23-6 | LM3880QMFE-1AB/NOPB.pdf | |
| MAX6313UK30D4-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel SOT-23-5 | MAX6313UK30D4-T.pdf |