| Manufacturer Part Number: | DSEP60-06A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9143 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 60A TO247AD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSEP60-06A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSEP60-06A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | HiPerFRED™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.04V @ 60A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 35ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 650µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-2 | |
| Supplier Device Package | TO-247AD | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSEP60-06A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSEP60-06A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSEP60-06A is new and unused, you can buy DSEP60-06A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSEP60-06A.
| SML4750A-E3/61 | Zener Diode 27V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) | SML4750A-E3/61.pdf | |
| MCH4021-TL-E | RF Transistor NPN 8V 150mA 16GHz 400mW Surface Mount 4-MCPH | MCH4021-TL-E.pdf | |
| NSVBC848CLT1G | TRANS NPN 30V 0.1A SOT23 | NSVBC848CLT1G.pdf | |
| PMBT2907AYSX | TRANS PNP 60V 0.6A SC-88 | PMBT2907AYSX.pdf | |
| LTC2408CG#PBF | 24 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 1 Sigma-Delta 28-SSOP | LTC2408CG#PBF.pdf | |
| MSP430F5510IPT | CPUXV2 MSP430F5xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | MSP430F5510IPT.pdf | |
| SIM3C166-B-GM | ARM® Cortex®-M3 SiM3C1xx Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-QFN (9x9) | SIM3C166-B-GM.pdf | |
| MSP430G2453IPW0RQ1 | MSP430 Automotive, AEC-Q100, MSP430G2 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) FLASH 20-TSSOP | MSP430G2453IPW0RQ1.pdf | |
| MCF51AG128CLK | Coldfire V1 MCF51AG Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 80-LQFP (14x14) | MCF51AG128CLK.pdf | |
| MAX267ACWG+T | IC FILTER BANDPASS PROG 24-SOIC | MAX267ACWG+T.pdf | |
| HCPL-7800#500 | Isolation Amplifier 1 Circuit 8-DIP Gull Wing | HCPL-7800#500.pdf | |
| MT48LC16M8A2P-6A AIT:L TR | IC SDRAM 128MBIT 166MHZ TSOP | MT48LC16M8A2P-6A AIT:L TR.pdf | |
| DS2746G+ | Battery Battery Monitor IC 10-TDFN-EP (3x3) | DS2746G+.pdf | |
| ISL6612AIBZ-T | IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC | ISL6612AIBZ-T.pdf | |
| LTC2956IMS-1#TRPBF | Power Supply Controller Wake Up Timer 12-MSOP | LTC2956IMS-1#TRPBF.pdf |