| Manufacturer Part Number: | DSEP8-12A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9338 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 1.2KV 10A TO220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSEP8-12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSEP8-12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | HiPerFRED™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V (1.2kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.94V @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 40ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 60µA @ 1200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 | |
| Supplier Device Package | TO-220AC | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSEP8-12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSEP8-12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSEP8-12A is new and unused, you can buy DSEP8-12A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSEP8-12A.
| CGRC307-G | DIODE GEN PURP 1KV 3A DO214AB | CGRC307-G.pdf | |
| R6021222PSYA | Diode Standard 1200V (1.2kV) 220A Chassis, Stud Mount DO-205AB, DO-9 | R6021222PSYA.pdf | |
| R7012403XXUA | Diode Standard 2400V (2.4kV) 300A Chassis, Stud Mount DO-200AA, R62 | R7012403XXUA.pdf | |
| JAN1N5545CUR-1 | Zener Diode 30V 500mW ±2% Surface Mount | JAN1N5545CUR-1.pdf | |
| L4004V8 | TRIAC SENS GATE 400V 4A TO251 | L4004V8.pdf | |
| IRF7807VD2TR | MOSFET N-CH 30V 8.3A 8-SOIC | IRF7807VD2TR.pdf | |
| 91305AMILFT | IC CLOCK DRIVER LO JITTER 8-SOIC | 91305AMILFT.pdf | |
| XCKU060-3FFVA1156E | IC FPGA 520 I/O 1156FCBGA | XCKU060-3FFVA1156E.pdf | |
| M30281FCHP#U9B | M16C/60 M16C™ M16C/Tiny/28 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LFQFP (10x10) | M30281FCHP#U9B.pdf | |
| EL1508CM | 1/0 Driver 20-SO | EL1508CM.pdf | |
| 89H16NT16G2ZBHLI8 | Switch Interfacing Interface 324-FCBGA (19x19) | 89H16NT16G2ZBHLI8.pdf | |
| LT1168AIS8#TRPBF | Instrumentation Amplifier 1 Circuit 8-SO | LT1168AIS8#TRPBF.pdf | |
| SN74ALS191ANSRE4 | IC COUNTER BIN 4BIT U/D 16SO | SN74ALS191ANSRE4.pdf | |
| SN74HC259DRG4 | D-Type, Addressable 1 Channel 1:8 IC Standard 16-SOIC | SN74HC259DRG4.pdf | |
| MAX5039EUA+T | Processor PMIC 8-uMAX | MAX5039EUA+T.pdf |