| Manufacturer Part Number: | DSI17-12A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9044 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 1.2KV 25A DO203 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSI17-12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSI17-12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Rectifier Avalanche Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V (1.2kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 25A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.36V @ 55A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 4mA @ 1200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AA | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 180°C | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSI17-12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSI17-12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSI17-12A is new and unused, you can buy DSI17-12A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSI17-12A.
| BZX55C24-TAP | Zener Diode 24V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | BZX55C24-TAP.pdf | |
| BZX84B18-G3-08 | Zener Diode 18V 300mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 | BZX84B18-G3-08.pdf | |
| NSS1C301ET4G | TRANS NPN 100V 3A 3DPAK | NSS1C301ET4G.pdf | |
| PN4249_D75Z | TRANS PNP 60V 0.5A TO-92 | PN4249_D75Z.pdf | |
| BSL215CL6327HTSA1 | MOSFET N/P-CH 20V 1.5A TSOP-6 | BSL215CL6327HTSA1.pdf | |
| IDT74FCT807CTPY8 | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 100MHz 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) | IDT74FCT807CTPY8.pdf | |
| R5F72855D100FP#U2 | SH2A SuperH® SH7280 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 512KB (512K x 8) FLASH 144-LFQFP (20x20) | R5F72855D100FP#U2.pdf | |
| MB9BF429TAPMC-GE2 | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9B420TA Microcontroller IC 32-Bit 60MHz 1.5625MB (1.5625M x 8) FLASH 176-LQFP (24x24) | MB9BF429TAPMC-GE2.pdf | |
| OP496GS-REEL7 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | OP496GS-REEL7.pdf | |
| 74LVC16245AEV-Q10Y | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 56-VFBGA (4.5x7) | 74LVC16245AEV-Q10Y.pdf | |
| 74LVC821ADB,112 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SSOP | 74LVC821ADB,112.pdf | |
| CD40107BEE4 | NAND Gate IC 2 Channel Open Drain 8-PDIP | CD40107BEE4.pdf | |
| 74HCT280DB,118 | Parity Generator 9-Bit 14-SSOP | 74HCT280DB,118.pdf | |
| MXD1813UR41+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-3 | MXD1813UR41+T.pdf | |
| MAX6067AEUR+T | Series Voltage Reference IC ±0.2% 5mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | MAX6067AEUR+T.pdf |