| Manufacturer Part Number: | DSI30-12A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9092 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 1.2KV 30A TO220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSI30-12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSI30-12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V (1.2kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.29V @ 30A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 40µA @ 1200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 10pF @ 400V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 | |
| Supplier Device Package | TO-220AC | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSI30-12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSI30-12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSI30-12A is new and unused, you can buy DSI30-12A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSI30-12A.
| APT2X100D60J | Diode Array 2 Independent Standard 600V 100A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC | APT2X100D60J.pdf | |
| MMDT5551-TP | TRANS 2NPN 160V 0.2A SOT363 | MMDT5551-TP.pdf | |
| DS1091LUA-200/V+T | IC ECONOSCILLATOR SS 8UMAX | DS1091LUA-200/V+T.pdf | |
| 8N3SV75FC-0005CDI8 | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N3SV75FC-0005CDI8.pdf | |
| 8N4DV85FC-0014CDI8 | VCXO IC 625MHz, 312.5MHz 6-CLCC | 8N4DV85FC-0014CDI8.pdf | |
| LTC2192CUKG#PBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 52-QFN (7x8) | LTC2192CUKG#PBF.pdf | |
| PIC16F1716T-I/SO | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-SOIC | PIC16F1716T-I/SO.pdf | |
| PIC16C712-20/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) OTP 18-SOIC | PIC16C712-20/SO.pdf | |
| S1D13719B00B100 | IC GRAPHIC LCD CTRLR 180FBGA | S1D13719B00B100.pdf | |
| CD74HC374M96E4 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | CD74HC374M96E4.pdf | |
| CD4099BPWE4 | D-Type, Addressable 1 Channel 1:8 IC Standard 16-TSSOP | CD4099BPWE4.pdf | |
| MC10EL16DTG | IC RECEIVER ECL DIFF 5V 8TSSOP | MC10EL16DTG.pdf | |
| MX29LV800CBXEI-90G | IC FLASH 8MBIT 90NS 48LFBGA | MX29LV800CBXEI-90G.pdf | |
| ADM6713ZAKSZ-REEL7 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SC-70-4 | ADM6713ZAKSZ-REEL7.pdf | |
| MAX825LEUK+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | MAX825LEUK+T.pdf |