| Manufacturer Part Number: | DSI45-16A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 10624 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 1.6KV 45A TO247AD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSI45-16A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSI45-16A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1600V (1.6kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 45A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.28V @ 45A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20µA @ 1600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-2 | |
| Supplier Device Package | TO-247AD | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSI45-16A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSI45-16A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSI45-16A is new and unused, you can buy DSI45-16A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSI45-16A.
| VS-50PF160W | Diode Standard 1600V (1.6kV) 50A Stud Mount DO-203AB (DO-5) | VS-50PF160W.pdf | |
| CMDZ39L TR | Zener Diode 39V 250mW ±5% Surface Mount SOD-323 | CMDZ39L TR.pdf | |
| 1N5350B-TP | Zener Diode 13V 5W ±5% Through Hole DO-15 | 1N5350B-TP.pdf | |
| JANTXV1N5522DUR-1 | Zener Diode 4.7V 500mW ±1% Surface Mount DO-213AA | JANTXV1N5522DUR-1.pdf | |
| MMBZ5255ELT1 | Zener Diode 28V 225mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | MMBZ5255ELT1.pdf | |
| ZTX705STOA | TRANS PNP DARL 120V 1A E-LINE | ZTX705STOA.pdf | |
| SIR416DP-T1-GE3 | MOSFET N-CH 40V 50A PPAK SO-8 | SIR416DP-T1-GE3.pdf | |
| AOTF15B60D | IGBT 600V 30A 50W Through Hole TO-220-3F | AOTF15B60D.pdf | |
| ADF4116BRUZ-REEL | IC PLL RF FREQ SYNTHESZR 16TSSOP | ADF4116BRUZ-REEL.pdf | |
| XC6SLX25-2FGG484C | IC FPGA 266 I/O 484FBGA | XC6SLX25-2FGG484C.pdf | |
| PIC16LF724-E/MV | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 40-UQFN (5x5) | PIC16LF724-E/MV.pdf | |
| MC68HC908BD48IB | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 6MHz 48KB (48K x 8) FLASH 42-PSDIP | MC68HC908BD48IB.pdf | |
| C8051F130 | 8051 C8051F13x Microcontroller IC 8-Bit 100MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | C8051F130.pdf | |
| XC7Z045-L2FBG676I | Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ System On Chip (SOC) IC Zynq®-7000 Kintex™-7 FPGA, 350K Logic Cells 256KB 800MHz 676-FCBGA (27x27) | XC7Z045-L2FBG676I.pdf | |
| ADG801BRMZ-REEL7 | 1 Circuit IC Switch 1:1 300 mOhm 8-MSOP | ADG801BRMZ-REEL7.pdf |