| Manufacturer Part Number: | DSS16-01A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 10488 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 100V 16A TO220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSS16-01A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSS16-01A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Power Schottky Rectifier | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 16A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 790mV @ 15A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 | |
| Supplier Device Package | TO-220AC | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSS16-01A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSS16-01A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSS16-01A is new and unused, you can buy DSS16-01A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSS16-01A.
| VLZ12A-GS18 | Zener Diode 11.42V 500mW Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | VLZ12A-GS18.pdf | |
| MAC4DSN-001 | TRIAC SENS GATE 800V 4A IPAK | MAC4DSN-001.pdf | |
| 8N3SV76EC-0112CDI | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N3SV76EC-0112CDI.pdf | |
| PIC16C622A-04I/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 18-SOIC | PIC16C622A-04I/SO.pdf | |
| ATSAMD21J17A-MF | ARM® Cortex®-M0+ SAM D21J Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-QFN (9x9) | ATSAMD21J17A-MF.pdf | |
| DSPIC33EP512GM706-H/MR | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 512KB (170K x 24) FLASH 64-QFN (9x9) | DSPIC33EP512GM706-H/MR.pdf | |
| OPA2350UAG4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | OPA2350UAG4.pdf | |
| 74VHC00MX | NAND Gate IC 4 Channel 14-SOIC | 74VHC00MX.pdf | |
| SN74LVC1G04DRY2 | Inverter IC 1 Channel 6-SON (1.45x1) | SN74LVC1G04DRY2.pdf | |
| 74LVT10DB,112 | NAND Gate IC 3 Channel 14-SSOP | 74LVT10DB,112.pdf | |
| SN74HC138N | Decoder/Demultiplexer 1 x 3:8 16-PDIP | SN74HC138N.pdf | |
| IS64WV102416BLL-10CTLA3 | IC SRAM 16MB 10NS 48TSOP | IS64WV102416BLL-10CTLA3.pdf | |
| CY7C68024-56LFXC | IC USB NX2LP NAND CNTRLR 56VQFN | CY7C68024-56LFXC.pdf | |
| MIC4422ABM-TR | IC DRIVER MOSFET 9A LS 8-SOIC | MIC4422ABM-TR.pdf | |
| XC9243B08DDR-G | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.9V 1 Output 2A 10-UFDFN Exposed Pad | XC9243B08DDR-G.pdf |