| Manufacturer Part Number: | DSS2X101-015A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9156 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 2 Independent Schottky 150V 100A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSS2X101-015A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSS2X101-015A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Silicon Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 2 Independent | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 100A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 910mV @ 100A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 4mA @ 150V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | SOT-227-4, miniBLOC | |
| Supplier Device Package | SOT-227B | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSS2X101-015A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSS2X101-015A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSS2X101-015A is new and unused, you can buy DSS2X101-015A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSS2X101-015A.
| 3EZ20D10E3/TR8 | Zener Diode 20V 3W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ20D10E3/TR8.pdf | |
| 1N4731A G | Zener Diode 4.3V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4731A G.pdf | |
| IRFD123PBF | MOSFET N-CH 100V 1.3A 4-DIP | IRFD123PBF.pdf | |
| MCP3301-CI/MS | 13 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-MSOP | MCP3301-CI/MS.pdf | |
| LM3S1D21-IBZ80-A2T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 108-BGA (10x10) | LM3S1D21-IBZ80-A2T.pdf | |
| NCV2211DR2G | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 8-SOIC | NCV2211DR2G.pdf | |
| MCP6494-E/ST | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | MCP6494-E/ST.pdf | |
| EL5164IS-T7 | Current Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | EL5164IS-T7.pdf | |
| SN74LVC3G04DCTRG4 | Inverter IC 3 Channel SM8 | SN74LVC3G04DCTRG4.pdf | |
| MX29LV400CBTC-90G | IC FLASH 4MBIT 90NS 48TSOP | MX29LV400CBTC-90G.pdf | |
| IRS21814MTRPBF | IC DRIVER HIGH/LOW SIDE 16MLPQ | IRS21814MTRPBF.pdf | |
| MAX6389XS29D3+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel SC-70-4 | MAX6389XS29D3+T.pdf | |
| MB3771PF-G-BND-JN-EFE1 | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel 8-SOP | MB3771PF-G-BND-JN-EFE1.pdf | |
| LP2950-33LPE3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 100mA TO-92-3 | LP2950-33LPE3.pdf | |
| ADP122ACPZ-2.5-R7 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 300mA 6-LFCSP-UD (2x2) | ADP122ACPZ-2.5-R7.pdf |