| Manufacturer Part Number: | DSS2X41-01A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9116 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 2 Independent Schottky 100V 40A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSS2X41-01A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSS2X41-01A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Silicon Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 2 Independent | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 40A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 880mV @ 40A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1mA @ 100V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | SOT-227-4, miniBLOC | |
| Supplier Device Package | SOT-227B | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSS2X41-01A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSS2X41-01A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSS2X41-01A is new and unused, you can buy DSS2X41-01A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSS2X41-01A.
| PMEG045V050EPDAZ | DIODE SCHOTTKY 45V 5A CFP15 | PMEG045V050EPDAZ.pdf | |
| SGL41-20/96 | Diode Schottky 20V 1A Surface Mount DO-213AB | SGL41-20/96.pdf | |
| SMBG5922B/TR13 | Zener Diode 7.5V 2W ±5% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5922B/TR13.pdf | |
| IXTP48P05T | MOSFET P-CH 50V 48A TO-220 | IXTP48P05T.pdf | |
| LTC2323HUFD-16#PBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 SAR 28-QFN (4x5) | LTC2323HUFD-16#PBF.pdf | |
| LTC2239IUH#PBF | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 32-QFN (5x5) | LTC2239IUH#PBF.pdf | |
| LTC2151IUJ-12#TRPBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 40-QFN (6x6) | LTC2151IUJ-12#TRPBF.pdf | |
| AD9117BCPZN | 14 Bit Digital to Analog Converter 2 40-LFCSP-WQ (6x6) | AD9117BCPZN.pdf | |
| XC5VTX150T-1FFG1759C | IC FPGA 680 I/O 1759FCBGA | XC5VTX150T-1FFG1759C.pdf | |
| DSPIC33FJ64GP204-I/ML | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 64KB (64K x 8) FLASH 44-QFN (8x8) | DSPIC33FJ64GP204-I/ML.pdf | |
| MB90594GHPF-GS-179E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90590G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 100-QFP (14x20) | MB90594GHPF-GS-179E1.pdf | |
| MCF5307CAI90B | Coldfire V3 MCF530x Microcontroller IC 32-Bit 90MHz ROMless 208-FQFP (28x28) | MCF5307CAI90B.pdf | |
| PIC24EP128GP204-E/TL | PIC PIC® 24EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 128KB (43K x 24) FLASH 44-VTLA (6x6) | PIC24EP128GP204-E/TL.pdf | |
| NLV74HC4067ADTR2G | 1 Circuit IC Switch 16:1 140 Ohm 24-TSSOP | NLV74HC4067ADTR2G.pdf | |
| BD53E29G-TR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 5-SSOP | BD53E29G-TR.pdf |