| Manufacturer Part Number: | DSSK20-0045A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 10A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSSK20-0045A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSSK20-0045A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 680mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 300µA @ 45V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSSK20-0045A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSSK20-0045A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSSK20-0045A is new and unused, you can buy DSSK20-0045A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSSK20-0045A.
| 8N3QV01FG-0021CDI8 | VCXO IC 164.3555MHz 10-CLCC | 8N3QV01FG-0021CDI8.pdf | |
| AD7899BR-1REEL7 | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 28-SOIC W | AD7899BR-1REEL7.pdf | |
| 5SGSMD4K1F40C2LN | IC FPGA 696 I/O 1517FBGA | 5SGSMD4K1F40C2LN.pdf | |
| TS3V330RGYR | IC MUX/DMUX VIDEO SW QUAD 16-QFN | TS3V330RGYR.pdf | |
| DG411LDY-E3 | 4 Circuit IC Switch 1:1 17 Ohm 16-SOIC | DG411LDY-E3.pdf | |
| MAX305ESE | 2 Circuit IC Switch 2:1 35 Ohm 16-SOIC | MAX305ESE.pdf | |
| TS321AIYLT | General Purpose Amplifier 1 Circuit SOT-23-5 | TS321AIYLT.pdf | |
| LMH7322SQ/NOPB | Comparator General Purpose Differential, LVDS, RSPECL 24-WQFN (4x4) | LMH7322SQ/NOPB.pdf | |
| 74AHC1G04GV-Q100H | Inverter IC 1 Channel 5-TSOP | 74AHC1G04GV-Q100H.pdf | |
| SN74ALS164ANE4 | IC SHIFT REG 8BIT PARALL 14-DIP | SN74ALS164ANE4.pdf | |
| MT48H16M32L2B5-8 | IC SDRAM 512MBIT 125MHZ 90VFBGA | MT48H16M32L2B5-8.pdf | |
| MT44K16M36RB-107:A | IC RLDRAM 576MBIT 1.07NS FBGA | MT44K16M36RB-107:A.pdf | |
| XC6122C343ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122C343ER-G.pdf | |
| ADM8616YCYAKSZ-RL7 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-4 | ADM8616YCYAKSZ-RL7.pdf | |
| X5325P | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-PDIP | X5325P.pdf |