| Manufacturer Part Number: | DSSK28-0045A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 15A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSSK28-0045A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSSK28-0045A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 15A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 670mV @ 15A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 45V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSSK28-0045A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSSK28-0045A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSSK28-0045A is new and unused, you can buy DSSK28-0045A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSSK28-0045A.
| SDUR1640CT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 400V Through Hole TO-220-3 | SDUR1640CT.pdf | |
| SMAJ5930B-TP | Zener Diode 16V 1.5W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMAJ) | SMAJ5930B-TP.pdf | |
| SX1781IMLTRT | IC SYNTHESIZER PLL VCO 20QFN | SX1781IMLTRT.pdf | |
| XC7A100T-L1FGG676I | IC FPGA 300 I/O 676FCBGA | XC7A100T-L1FGG676I.pdf | |
| A3P060-2FGG144 | IC FPGA 96 I/O 144FBGA | A3P060-2FGG144.pdf | |
| A3PN250-2VQG100I | IC FPGA 68 I/O 100VQFP | A3PN250-2VQG100I.pdf | |
| PIC16LF18855-E/SP | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-SPDIP | PIC16LF18855-E/SP.pdf | |
| MAX369EPN | 2 Circuit IC Switch 4:1 1.8 kOhm 18-PDIP | MAX369EPN.pdf | |
| SN74LVC821APWRE4 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 24TSSOP | SN74LVC821APWRE4.pdf | |
| MC74VHCT257ADR2G | Multiplexer 4 x 2:1 16-SOIC | MC74VHCT257ADR2G.pdf | |
| ISL6622ACRZ-T | IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 10-DFN | ISL6622ACRZ-T.pdf | |
| XC6121A738ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121A738ER-G.pdf | |
| MAX6126AASA25+ | Series Voltage Reference IC ±0.02% 10mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | MAX6126AASA25+.pdf |