| Manufacturer Part Number: | EG01W |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 400V 700MA AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | EG01W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-EG01W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 700mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2V @ 700mA | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 100ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | - | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | EG01W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
EG01W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of EG01W is new and unused, you can buy EG01W Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for EG01W.
| CMOZ22V TR | Zener Diode 22V 300mW ±5% Surface Mount SOD-523 | CMOZ22V TR.pdf | |
| KSA1010RTU | TRANS PNP 100V 7A TO-220 | KSA1010RTU.pdf | |
| SSM3J15FV,L3F | MOSFET P-CH 30V 0.1A VESM | SSM3J15FV,L3F.pdf | |
| 8N4SV75BC-0026CDI | VCXO IC 311.04MHz 6-CLCC | 8N4SV75BC-0026CDI.pdf | |
| ADS5272IPFP | 12 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 8 Pipelined 80-HTQFP (12x12) | ADS5272IPFP.pdf | |
| X9408WS24IZ-2.7 | Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 64 Taps I²C Interface 24-SOIC | X9408WS24IZ-2.7.pdf | |
| MX7548JN+ | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 20-PDIP | MX7548JN+.pdf | |
| XC95108-15PQ100I | IC CPLD 108MC 15NS 100QFP | XC95108-15PQ100I.pdf | |
| DS2119M | SCSI, LVD, SE Terminator 9 Terminations 28-TSSOP | DS2119M.pdf | |
| IAB110P | Telecom IC Multifunction Telecom Switch 16-SOIC | IAB110P.pdf | |
| 723616L15PFG8 | IC FIFO TRPL BUS 64X36X2 128QFP | 723616L15PFG8.pdf | |
| CY14ME064J2-SXI | IC NVSRAM 64KBIT 3.4MHZ 8SOIC | CY14ME064J2-SXI.pdf | |
| VLA542-01R | IC IGBT GATE DRIVER INV/AC SERVO | VLA542-01R.pdf | |
| LP3943ISQ/NOPB | LED Driver IC 16 Output Power Switch I²C, SMBus Dimming 25mA 24-WQFN (4x4) | LP3943ISQ/NOPB.pdf | |
| ISL6327ACRZ | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 48-QFN (7x7) | ISL6327ACRZ.pdf |