| Manufacturer Part Number: | EGF1A-E3/67A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 10510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 50V 1A DO214BA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | EGF1A-E3/67A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-EGF1A-E3/67A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | SUPERECTIFIER® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 15pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214BA | |
| Supplier Device Package | DO-214BA (GF1) | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | EGF1A-E3/67A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
EGF1A-E3/67A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of EGF1A-E3/67A is new and unused, you can buy EGF1A-E3/67A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for EGF1A-E3/67A.
| SPB160100E3 | Diode Array 2 Independent Schottky 100V 160A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC | SPB160100E3.pdf | |
| V3PAL45HM3_A/I | DIODE SCHOTTKY 45V 3A SMPA | V3PAL45HM3_A/I.pdf | |
| SMBG5936BE3/TR13 | Zener Diode 30V 2W ±5% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5936BE3/TR13.pdf | |
| MMDT3904-7 | TRANS 2NPN 40V 0.2A SOT363 | MMDT3904-7.pdf | |
| BF1205C,115 | RF Mosfet N-Channel Dual Gate 5V 19mA 400MHz 30dB 6-TSSOP | BF1205C,115.pdf | |
| DS4100H+ | Clock Oscillator IC 100MHz 10-LCCC Exposed Pad | DS4100H+.pdf | |
| 8N4QV01KG-0158CDI | VCXO IC 166.62875MHz 10-CLCC | 8N4QV01KG-0158CDI.pdf | |
| 5SGXEA5N2F40I3N | IC FPGA 600 I/O 1517FBGA | 5SGXEA5N2F40I3N.pdf | |
| 74AHCT374D,112 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | 74AHCT374D,112.pdf | |
| 709269L9PF8 | IC SRAM 256KBIT 9NS 100TQFP | 709269L9PF8.pdf | |
| LC5203D | LED Driver IC 1 Output AC DC Offline Switcher Step-Down (Buck) PWM Dimming 800mA 8-DIP | LC5203D.pdf | |
| LM2588T-5.0 | Boost, Flyback, Forward Converter Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 5A (Switch) TO-220-7 (Formed Leads) | LM2588T-5.0.pdf |