| Manufacturer Part Number: | EGF1AHE3/67A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 50V 1A DO214BA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | EGF1AHE3/67A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-EGF1AHE3/67A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | SUPERECTIFIER® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214BA | |
| Supplier Device Package | DO-214BA (GF1) | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | EGF1AHE3/67A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
EGF1AHE3/67A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of EGF1AHE3/67A is new and unused, you can buy EGF1AHE3/67A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for EGF1AHE3/67A.
| SB220-E3/73 | DIODE SCHOTTKY 20V 2A DO204AC | SB220-E3/73.pdf | |
| JAN1N3595AUS | Diode Standard 125V 150mA Through Hole DO-35 | JAN1N3595AUS.pdf | |
| 8N3Q001FG-0014CDI | Clock Oscillator IC 625MHz, 312.5MHz, 156.25MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N3Q001FG-0014CDI.pdf | |
| PIC24FJ256DA110-I/PT | PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 256KB (85.5K x 24) FLASH 100-TQFP (12x12) | PIC24FJ256DA110-I/PT.pdf | |
| ATSAME70N19A-AN | ARM® Cortex®-M7 SAM E70 Microcontroller IC 32-Bit 300MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | ATSAME70N19A-AN.pdf | |
| M30302FAPGP#U3 | M16C/60 M16C™ M16C/30 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 96KB (96K x 8) FLASH 100-LFQFP (14x14) | M30302FAPGP#U3.pdf | |
| THS7002IPWPG4 | Programmable Gain Amplifier 2 Circuit 28-HTSSOP | THS7002IPWPG4.pdf | |
| S29GL512S11FAIV20 | IC FLASH MEM 512MBIT PAGE 64BGA | S29GL512S11FAIV20.pdf | |
| 7005S70FB | IC SRAM 64KBIT 70NS 68FLATPAK | 7005S70FB.pdf | |
| SI-8205NHD-TL | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.5V 1 Output 3A 8-SOIC (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | SI-8205NHD-TL.pdf |