| Manufacturer Part Number: | EGF1A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 50V 1A SMA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | EGF1A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-EGF1A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 15pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | SMA (DO-214AC) | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | EGF1A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
EGF1A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of EGF1A is new and unused, you can buy EGF1A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for EGF1A.
| SBRT20U60SP5-7 | DIODE SBR 60V 20A POWERDI5 | SBRT20U60SP5-7.pdf | |
| 1N4133UR | Zener Diode 87V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AA | 1N4133UR.pdf | |
| NSBC144EPDXV6T5 | TRANS PREBIAS NPN/PNP SOT563 | NSBC144EPDXV6T5.pdf | |
| KSD261CGTA | TRANS NPN 20V 0.5A TO-92 | KSD261CGTA.pdf | |
| SI3473CDV-T1-GE3 | MOSFET P-CH 12V 8A 6-TSOP | SI3473CDV-T1-GE3.pdf | |
| IRFU9024PBF | MOSFET P-CH 60V 8.8A I-PAK | IRFU9024PBF.pdf | |
| 8N3Q001KG-1114CDI8 | Clock Oscillator IC 300MHz, 350MHz, 400MHz, 533MHz 10-CLCC | 8N3Q001KG-1114CDI8.pdf | |
| MAX5362PEUK-T | 6 Bit Digital to Analog Converter 1 SOT-23-5 | MAX5362PEUK-T.pdf | |
| ISPLSI 1016EA-200LJ44 | IC CPLD 64MC 4.5NS 44PLCC | ISPLSI 1016EA-200LJ44.pdf | |
| ATTINY2313-20SU | AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 2KB (1K x 16) FLASH 20-SOIC | ATTINY2313-20SU.pdf | |
| PIC16F1707-E/SO | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 20-SOIC | PIC16F1707-E/SO.pdf | |
| ZGP323LSH4804C00TR | Z8 Z8® GP™ Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 4KB (4K x 8) OTP | ZGP323LSH4804C00TR.pdf | |
| TS12A4516DG4 | 1 Circuit IC Switch 1:1 20 Ohm 8-SOIC | TS12A4516DG4.pdf | |
| TS1871AIDT | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SO | TS1871AIDT.pdf | |
| 74LVT00PW,112 | NAND Gate IC 4 Channel 14-TSSOP | 74LVT00PW,112.pdf |