| Manufacturer Part Number: | EGF1B-E3/67A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 100V 1A DO214BA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | EGF1B-E3/67A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-EGF1B-E3/67A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | SUPERECTIFIER® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 15pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214BA | |
| Supplier Device Package | DO-214BA (GF1) | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | EGF1B-E3/67A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
EGF1B-E3/67A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of EGF1B-E3/67A is new and unused, you can buy EGF1B-E3/67A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for EGF1B-E3/67A.
| VS-MURB1620CTLHM3 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 200V 8A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | VS-MURB1620CTLHM3.pdf | |
| UNR321600L | TRANS PREBIAS NPN 100MW SSSMINI3 | UNR321600L.pdf | |
| IPZ40N04S5L2R8ATMA1 | MOSFET N-CH 8TDSON | IPZ40N04S5L2R8ATMA1.pdf | |
| CS6422-CSZR/A | IC SPEAKERPHONE ENHANCED 20SOIC | CS6422-CSZR/A.pdf | |
| IDT23S08-2HDC8 | IC CLK MULT PLL HI DRV 16-SOIC | IDT23S08-2HDC8.pdf | |
| TMS320C6743CZKB3 | IC DSP FIX/FLOAT POINT 176HLQFP | TMS320C6743CZKB3.pdf | |
| XCS30XL-4TQG144C | IC FPGA 113 I/O 144TQFP | XCS30XL-4TQG144C.pdf | |
| PIC16F1507-I/GZ | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 20-UQFN (4x4) | PIC16F1507-I/GZ.pdf | |
| MB89925PF-G-184-BND | F²MC-8L F²MC-8L MB89920 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 16KB (16K x 8) Mask ROM 80-QFP (14x20) | MB89925PF-G-184-BND.pdf | |
| GS9009ACTBE3 | IC CABLE DRIVER 14SOIC | GS9009ACTBE3.pdf | |
| MAX6324HUT46+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-6 | MAX6324HUT46+T.pdf | |
| DS1236S-10N | Supervisor Open Drain, Push-Pull 1 Channel 16-SOIC | DS1236S-10N.pdf | |
| TL750L10CD | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 10V 150mA 8-SOIC | TL750L10CD.pdf | |
| TPS7233QP | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 250mA 8-PDIP | TPS7233QP.pdf |