| Manufacturer Part Number: | EGF1T-E3/67A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 12010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 1.3KV 1A DO214BA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | EGF1T-E3/67A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-EGF1T-E3/67A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | SUPERECTIFIER® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1300V (1.3kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 3V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 1300V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214BA | |
| Supplier Device Package | DO-214BA (GF1) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | EGF1T-E3/67A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
EGF1T-E3/67A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of EGF1T-E3/67A is new and unused, you can buy EGF1T-E3/67A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for EGF1T-E3/67A.
| MMSZ4713T1 | Zener Diode 30V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ4713T1.pdf | |
| IXGT50N60B | IGBT 600V 75A 300W Surface Mount TO-268 | IXGT50N60B.pdf | |
| AD9042ASTZ | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 44-LQFP (10x10) | AD9042ASTZ.pdf | |
| AD8403ARZ1 | Digital Potentiometer 1k Ohm 4 Circuit 256 Taps SPI Interface 24-SOIC | AD8403ARZ1.pdf | |
| X9313ZMIT2 | Digital Potentiometer 1k Ohm 1 Circuit 32 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-MSOP | X9313ZMIT2.pdf | |
| MSP430FR6922IPM | CPUXV2 MSP430™ FRAM Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) FRAM 64-LQFP (10x10) | MSP430FR6922IPM.pdf | |
| CY7C63813-SXCT | USB Controller USB 2.0 GPIO, SPI Interface 18-SOIC | CY7C63813-SXCT.pdf | |
| MAX3984UTE+T | 1/0 Driver Ethernet 16-TQFN (3x3) | MAX3984UTE+T.pdf | |
| TLV2461CDR | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TLV2461CDR.pdf | |
| TLC083CDGQR | General Purpose Amplifier 2 Circuit 10-MSOP-PowerPad | TLC083CDGQR.pdf | |
| LMH6642QMF/NOPB | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | LMH6642QMF/NOPB.pdf | |
| XC6122C731MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6122C731MR-G.pdf | |
| LM4128DQ1MF2.0/NOPB | Series Voltage Reference IC ±1% 20mA SC-74A, SOT-753 | LM4128DQ1MF2.0/NOPB.pdf | |
| ISL85415FRZ | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 500mA 12-VFDFN Exposed Pad | ISL85415FRZ.pdf |