| Manufacturer Part Number: | EK 14V |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 40V 1.5A AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | EK 14V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-EK 14V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 550mV @ 1.5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5mA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | - | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | EK 14V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
EK 14V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of EK 14V is new and unused, you can buy EK 14V Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for EK 14V.
| STTH2002CG | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 200V 15A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | STTH2002CG.pdf | |
| BAS40-04-HE3-18 | Diode Array 1 Pair Series Connection Schottky 40V 200mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | BAS40-04-HE3-18.pdf | |
| UNR5215G0L | TRANS PREBIAS NPN 150MW SMINI3 | UNR5215G0L.pdf | |
| FGA90N30DTU | IGBT 300V 90A 219W Through Hole TO-3P | FGA90N30DTU.pdf | |
| CY2305CSXI-1HT | IC CLK ZDB 5OUT 133MHZ 8SOIC | CY2305CSXI-1HT.pdf | |
| 8N4Q001LG-0101CDI8 | Clock Oscillator IC 125MHz, 156.25MHz, 192MHz, 225MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-0101CDI8.pdf | |
| 8N4QV01EG-1145CDI8 | VCXO IC 100MHz, 200MHz, 333MHz, 400MHz 10-CLCC | 8N4QV01EG-1145CDI8.pdf | |
| MAX3040CUE+T | 4/0 Driver RS422, RS485 16-TSSOP | MAX3040CUE+T.pdf | |
| TLV2782CDGK | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP | TLV2782CDGK.pdf | |
| TLC393IPWRG4 | Comparator General Purpose MOS, Open-Drain 8-TSSOP | TLC393IPWRG4.pdf | |
| 74LCX11M | AND Gate IC 3 Channel 14-SOIC | 74LCX11M.pdf | |
| IDT71V3559S80PF8 | IC SRAM 4.5MBIT 8NS 100TQFP | IDT71V3559S80PF8.pdf | |
| PCA9955BTW/Q900J | LED Driver IC 16 Output Linear 65mA 28-HTSSOP | PCA9955BTW/Q900J.pdf | |
| LD1117AD2MTR | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.25 V ~ 15 V 1A D2PAK | LD1117AD2MTR.pdf |