| Manufacturer Part Number: | EK 16V |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 60V 1.5A AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | EK 16V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-EK 16V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 620mV @ 1.5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1mA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | - | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | EK 16V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
EK 16V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of EK 16V is new and unused, you can buy EK 16V Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for EK 16V.
| BAS40-06-E3-08 | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 40V 200mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | BAS40-06-E3-08.pdf | |
| VS-MBRB20100CTRHM3 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 10A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | VS-MBRB20100CTRHM3.pdf | |
| NSB8MTHE3_A/P | Diode Standard 1000V (1kV) 8A Surface Mount TO-263AB | NSB8MTHE3_A/P.pdf | |
| 1N755A-1 | Zener Diode 7.5V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N755A-1.pdf | |
| 1N5999C | Zener Diode 9.1V 500mW ±2% Through Hole DO-35 | 1N5999C.pdf | |
| K2201GL | Diac/Sidac Thyristor 200 ~ 230V 1A DO-15 | K2201GL.pdf | |
| SI4483EDY-T1-E3 | MOSFET P-CH 30V 10A 8-SOIC | SI4483EDY-T1-E3.pdf | |
| MAX1498ECJ+ | ADC 4.5 Digit 50 32-TQFP (7x7) | MAX1498ECJ+.pdf | |
| DSPIC33EP256GM604-E/PT | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 256KB (85.5K x 24) FLASH 44-TQFP (10x10) | DSPIC33EP256GM604-E/PT.pdf | |
| MSP430FG4250IRGZT | MSP430 MSP430x4xx Microcontroller IC 16-Bit 8MHz 16KB (16K x 8 + 256B) FLASH 48-VQFN (7x7) | MSP430FG4250IRGZT.pdf | |
| SN65LVDS9637DGNRG4 | 0/2 Receiver LVDS 8-MSOP-PowerPad | SN65LVDS9637DGNRG4.pdf | |
| DS90CF584MTD/NOPB | Interface 56-TSSOP | DS90CF584MTD/NOPB.pdf | |
| LT1490IN8#PBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-PDIP | LT1490IN8#PBF.pdf | |
| 93LC66A-E/MS | IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8MSOP | 93LC66A-E/MS.pdf | |
| ADE7518ASTZF16-RL | IC ENERGY METER MCU 16K 64LQFP | ADE7518ASTZF16-RL.pdf |