| Manufacturer Part Number: | EL1848IWT-T7A |
|---|---|
| Manufacturer: | Intersil |
| Product Category: | PMIC - LED Drivers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) 400mA TSOT-23-8 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | EL1848IWT-T7A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-EL1848IWT-T7A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Lighting Product Selector | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - LED Drivers | |
| Manufacturer | Intersil | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | DC DC Regulator | |
| Topology | Step-Up (Boost) | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Supply (Min) | 2.6V | |
| Voltage - Supply (Max) | 13.2V | |
| Voltage - Output | 14V | |
| Current - Output / Channel | 400mA | |
| Frequency | 1MHz | |
| Dimming | - | |
| Applications | Backlight | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8 | |
| Supplier Device Package | TSOT-23-8 | |
| Standard Package | 250 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | EL1848IWT-T7A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
EL1848IWT-T7A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Intersil all series components. The condition of EL1848IWT-T7A is new and unused, you can buy EL1848IWT-T7A Intersil with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for EL1848IWT-T7A.
| HER304GA-G | DIODE GEN PURP 300V 3A DO201AA | HER304GA-G.pdf | |
| 1N728 | Zener Diode 39V 250mW ±10% Through Hole DO-35 | 1N728.pdf | |
| TMA86S-L | TRIAC 600V 8A | TMA86S-L.pdf | |
| 574MILFT | IC CLOCK ZDB 1:4 160MHZ 8SOIC | 574MILFT.pdf | |
| 8N3SV75LC-0112CDI | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N3SV75LC-0112CDI.pdf | |
| DAC8531E/250 | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 8-VSSOP | DAC8531E/250.pdf | |
| A3PN125-1VQ100I | IC FPGA 71 I/O 100VQFP | A3PN125-1VQ100I.pdf | |
| PIC16LF18324-E/P | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 14-PDIP | PIC16LF18324-E/P.pdf | |
| CY8C28533-24AXI | M8C PSOC®1 CY8C28xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 16KB (16K x 8) FLASH 44-TQFP (10x10) | CY8C28533-24AXI.pdf | |
| TLC271BCPS | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SO | TLC271BCPS.pdf | |
| VSP2232Y | IC CCD SIGNAL PROCESSOR 48-LQFP | VSP2232Y.pdf | |
| CY7C1061G30-10BVJXI | IC SRAM 16MBIT 10NS 48VFBGA | CY7C1061G30-10BVJXI.pdf | |
| BD46391G-TR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 5-SSOP | BD46391G-TR.pdf | |
| XC6121D447ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121D447ER-G.pdf | |
| LT3010EMS8E#PBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.275 V ~ 60 V 50mA 8-MSOP-EP | LT3010EMS8E#PBF.pdf |