| Manufacturer Part Number: | EL1848IWTZ-T7A |
|---|---|
| Manufacturer: | Intersil |
| Product Category: | PMIC - LED Drivers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) 400mA TSOT-23-8 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | EL1848IWTZ-T7A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-EL1848IWTZ-T7A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Lighting Product Selector | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - LED Drivers | |
| Manufacturer | Intersil | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | DC DC Regulator | |
| Topology | Step-Up (Boost) | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Supply (Min) | 2.6V | |
| Voltage - Supply (Max) | 13.2V | |
| Voltage - Output | 14V | |
| Current - Output / Channel | 400mA | |
| Frequency | 1MHz | |
| Dimming | - | |
| Applications | Backlight | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8 | |
| Supplier Device Package | TSOT-23-8 | |
| Standard Package | 250 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | EL1848IWTZ-T7A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
EL1848IWTZ-T7A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Intersil all series components. The condition of EL1848IWTZ-T7A is new and unused, you can buy EL1848IWTZ-T7A Intersil with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for EL1848IWTZ-T7A.
| KBPC3510W-G | BRIDGE DIODE GPP 35A 1000V KBPC- | KBPC3510W-G.pdf | |
| FESE16DT-E3/45 | Diode Standard 200V 16A Through Hole TO-220AC | FESE16DT-E3/45.pdf | |
| JAN1N4474D | Zener Diode 24V 1.5W ±1% Through Hole DO-41 | JAN1N4474D.pdf | |
| DMT10H015LPS-13 | MOSFET N-CH 100V 7.3A | DMT10H015LPS-13.pdf | |
| 95V2F857AKLFT | IC CLK BUF DDR 233MHZ 1CIRC | 95V2F857AKLFT.pdf | |
| EP3SE260F1517I4 | IC FPGA 976 I/O 1517FBGA | EP3SE260F1517I4.pdf | |
| MB96F613RBPMC-GS-N2E1 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96610 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 96KB (96K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | MB96F613RBPMC-GS-N2E1.pdf | |
| AS1705 | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 10-MSOP | AS1705.pdf | |
| 74AUP1G57GN,132 | Configurable Multiple Function Configurable 1 Circuit 3 Input 6-XSON, SOT1115 (0.9x1) | 74AUP1G57GN,132.pdf | |
| TPS62510DRCT | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 1.5A 10-VFDFN Exposed Pad | TPS62510DRCT.pdf | |
| LT3502AEDC#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 500mA 8-WFDFN Exposed Pad | LT3502AEDC#TRPBF.pdf | |
| LT1762EMS8-2.5#PBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 150mA 8-MSOP | LT1762EMS8-2.5#PBF.pdf | |
| S-1335H15-A4T2U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 150mA HSNT-4-B | S-1335H15-A4T2U3.pdf | |
| TPS77818PWPG4 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 750mA 20-HTSSOP | TPS77818PWPG4.pdf | |
| S-875021BUP-ABGT2G | - Converter, Constant Voltage Power Supply Voltage Regulator IC 1 Output SOT-89-5 | S-875021BUP-ABGT2G.pdf |