| Manufacturer Part Number: | EL7513IWT-T7A |
|---|---|
| Manufacturer: | Intersil |
| Product Category: | PMIC - LED Drivers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) PWM Dimming 500mA TSOT-23-8 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | EL7513IWT-T7A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-EL7513IWT-T7A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Lighting Product Selector | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - LED Drivers | |
| Manufacturer | Intersil | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | DC DC Regulator | |
| Topology | Step-Up (Boost) | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Supply (Min) | 2.6V | |
| Voltage - Supply (Max) | 13.2V | |
| Voltage - Output | 18V | |
| Current - Output / Channel | 500mA | |
| Frequency | 1MHz | |
| Dimming | PWM | |
| Applications | Backlight | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8 | |
| Supplier Device Package | TSOT-23-8 | |
| Standard Package | 250 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | EL7513IWT-T7A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
EL7513IWT-T7A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Intersil all series components. The condition of EL7513IWT-T7A is new and unused, you can buy EL7513IWT-T7A Intersil with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for EL7513IWT-T7A.
| HSMS-2802-TR1G | RF Diode Schottky - 1 Pair Series Connection 70V 1A SOT-23-3 | HSMS-2802-TR1G.pdf | |
| BZT52B10-E3-08 | Zener Diode 10V 410mW ±2% Surface Mount SOD-123 | BZT52B10-E3-08.pdf | |
| XP0411400L | TRANS PREBIAS DUAL PNP SMINI6 | XP0411400L.pdf | |
| 64-4059PBF | MOSFET N-CH 40V 42A DPAK | 64-4059PBF.pdf | |
| IXGX32N170H1 | IGBT NPT 1700V 75A 350W Through Hole PLUS247™-3 | IXGX32N170H1.pdf | |
| 8N3DV85LC-0163CDI | VCXO IC 81MHz, 135MHz 6-CLCC | 8N3DV85LC-0163CDI.pdf | |
| M2GL010T-VFG256I | IC FPGA 138 I/O 256VFBGA | M2GL010T-VFG256I.pdf | |
| MB89925PF-G-184-BND | F²MC-8L F²MC-8L MB89920 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 16KB (16K x 8) Mask ROM 80-QFP (14x20) | MB89925PF-G-184-BND.pdf | |
| DS92LX1621SQX/NOPB | 800Mbps Serializer 16 Input 1 Output 32-WQFN (5x5) | DS92LX1621SQX/NOPB.pdf | |
| IS31AP2110-ZLS2 | Amplifier IC 1-Channel (Mono) or 2-Channel (Stereo) Class D 28-eTSSOP | IS31AP2110-ZLS2.pdf | |
| REF200AU | Current Mirror, Current Sink/Source Regulator 100µA 8-SOIC | REF200AU.pdf | |
| TPS2231PWG4 | IC PWR INTERFACE SW SNGL 20TSSOP | TPS2231PWG4.pdf | |
| NCP3063PG | Buck, Boost Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable 1.25V 1 Output 1.5A (Switch) 8-DIP (0.300", 7.62mm) | NCP3063PG.pdf | |
| LM2588S-12 | Boost, Flyback, Forward Converter Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 5A (Switch) TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA | LM2588S-12.pdf |