| Manufacturer Part Number: | EM 1V |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 400V 1A AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | EM 1V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-EM 1V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 970mV @ 1A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | - | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | EM 1V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
EM 1V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of EM 1V is new and unused, you can buy EM 1V Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for EM 1V.
| R6031022PSYA | Diode Standard 1000V (1kV) 220A Chassis, Stud Mount DO-205AB, DO-9 | R6031022PSYA.pdf | |
| NZH6V2B,115 | Zener Diode 6.2V 500mW ±3% Surface Mount SOD-123F | NZH6V2B,115.pdf | |
| SMBJ5360BE3/TR13 | Zener Diode 25V 5W ±5% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ5360BE3/TR13.pdf | |
| JAN1N968C-1 | Zener Diode 20V 500mW ±2% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JAN1N968C-1.pdf | |
| DMN5010VAK-7 | MOSFET 2N-CH 50V 0.28A SOT-563 | DMN5010VAK-7.pdf | |
| TN2640N3-G | MOSFET N-CH 400V 0.22A TO92-3 | TN2640N3-G.pdf | |
| 5V41236NLG | IC CLK GEN SPRED SPECTRM 20-MLF | 5V41236NLG.pdf | |
| A42MX16-FPQ208 | IC FPGA 140 I/O 208QFP | A42MX16-FPQ208.pdf | |
| EP2S130F1020C5N | IC FPGA 742 I/O 1020FBGA | EP2S130F1020C5N.pdf | |
| DSPIC33FJ64MC710-I/PF | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 64KB (64K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | DSPIC33FJ64MC710-I/PF.pdf | |
| Z8F0880HH020SG | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH | Z8F0880HH020SG.pdf | |
| PEX8619-BA50BC G | IC PCI EXPRESS SWITCH | PEX8619-BA50BC G.pdf | |
| TUSB211RWBR | Signal Processing Interface 12-X2QFN (1.6x1.6) | TUSB211RWBR.pdf | |
| 74ACTQ74SC | IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC | 74ACTQ74SC.pdf | |
| 7SB384DTT1G | Bus Switch 1 x 1:1 5-TSOP | 7SB384DTT1G.pdf |