| Manufacturer Part Number: | EM01A |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 1A AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | EM01A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-EM01A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 970mV @ 1A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | - | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | EM01A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
EM01A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of EM01A is new and unused, you can buy EM01A Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for EM01A.
| 160MT160KB | RECT BRIDGE 1600V 160A MTK | 160MT160KB.pdf | |
| FST60100 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 60A Chassis Mount TO-249-9, TO-249AA Variant | FST60100.pdf | |
| 1N4937GPHE3/73 | Diode Standard 600V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4937GPHE3/73.pdf | |
| JAN1N4972C | Zener Diode 39V 5W ±2% Through Hole E, Axial | JAN1N4972C.pdf | |
| PD430807 | SCR Module 800V 1100A Series Connection - All SCRs Chassis Mount POW-R-BLOK™ Module | PD430807.pdf | |
| STL60P4LLF6 | MOSFET P-CH 40V 60A 8POWERFLAT | STL60P4LLF6.pdf | |
| SI4134DY-T1-GE3 | MOSFET N-CH 30V 14A 8-SOIC | SI4134DY-T1-GE3.pdf | |
| SI53312-B-GMR | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer, Translator IC 1.25GHz 44-VFQFN Exposed Pad | SI53312-B-GMR.pdf | |
| PIC16LC621A-04I/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 1.75KB (1K x 14) OTP 20-SSOP | PIC16LC621A-04I/SS.pdf | |
| MB91F526KJBPMC1-GS-F4E1 | FR81S FR MB91520 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 1.0625MB (1.0625M x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | MB91F526KJBPMC1-GS-F4E1.pdf | |
| PIC16C72/JW | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) EPROM, UV 28-CDIP | PIC16C72/JW.pdf | |
| MCP2515-I/P | CAN Controller CAN 2.0 SPI Interface 18-PDIP | MCP2515-I/P.pdf | |
| MCP201-I/P | 1/1 Transceiver Half LIN 8-PDIP | MCP201-I/P.pdf | |
| S25FL256SAGMFI003 | IC FLASH 256MBIT 133MHZ 16SOIC | S25FL256SAGMFI003.pdf | |
| ADN2848ACPZ-32 | Laser Driver IC 1.25Gbps 1 Channel 3 V ~ 3.6 V 32-LFCSP-WQ (5x5) | ADN2848ACPZ-32.pdf |