| Manufacturer Part Number: | ES 1V |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 400V 700MA AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ES 1V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ES 1V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 700mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.5V @ 800mA | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.5µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | - | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ES 1V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ES 1V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of ES 1V is new and unused, you can buy ES 1V Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ES 1V.
| 1N5916C G | Zener Diode 4.3V 1.25W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5916C G.pdf | |
| C8051F582-IQR | 8051 C8051F58x Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | C8051F582-IQR.pdf | |
| LTC1485CN8#PBF | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-PDIP | LTC1485CN8#PBF.pdf | |
| LT6237CDD#PBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-DFN (3x3) | LT6237CDD#PBF.pdf | |
| EL5364IUZA-T13 | Current Feedback Amplifier 3 Circuit 16-QSOP | EL5364IUZA-T13.pdf | |
| TLV2361IDBV6 | General Purpose Amplifier 1 Circuit SOT-23-5 | TLV2361IDBV6.pdf | |
| CY7C1472BV25-200AXC | IC SRAM 72MBIT 200MHZ 100TQFP | CY7C1472BV25-200AXC.pdf | |
| IRSM505-044DA2 | IC MOTOR DRIVER 250V 23DIP | IRSM505-044DA2.pdf | |
| LTC3811EG#PBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 36-SSOP | LTC3811EG#PBF.pdf | |
| LT3010HMS8E#PBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.275 V ~ 60 V 50mA 8-MSOP-EP | LT3010HMS8E#PBF.pdf |