| Manufacturer Part Number: | ES1PA-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 50V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ES1PA-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ES1PA-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 10pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ES1PA-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ES1PA-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ES1PA-M3/84A is new and unused, you can buy ES1PA-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ES1PA-M3/84A.
| VS-90MT140KPBF | POWER MOD 3PH BRIDGE 55A MTK | VS-90MT140KPBF.pdf | |
| VS-30CTH02STRRPBF | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 200V 15A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | VS-30CTH02STRRPBF.pdf | |
| 1N6675 | Diode Schottky 20V 200mA Through Hole DO-35 | 1N6675.pdf | |
| BZT55B62-GS08 | Zener Diode 62V 500mW ±2% Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | BZT55B62-GS08.pdf | |
| 1N6014D | Zener Diode 39V 500mW ±1% Through Hole DO-35 | 1N6014D.pdf | |
| NJV4031NT3G | TRANS NPN 40V 3A SOT223 | NJV4031NT3G.pdf | |
| NTMSD3P102R2 | MOSFET P-CH 20V 2.34A 8-SOIC | NTMSD3P102R2.pdf | |
| CY22800FXC-027A | IC PROG CLOCK GEN 8-SOIC | CY22800FXC-027A.pdf | |
| 8N4DV85AC-0013CDI | VCXO IC 622.08MHz, 672.1627MHz 6-CLCC | 8N4DV85AC-0013CDI.pdf | |
| 8N3Q001KG-0105CDI | Clock Oscillator IC 110MHz 10-CLCC | 8N3Q001KG-0105CDI.pdf | |
| AD7714YR | 24 Bit Analog to Digital Converter 3, 5 Input 1 Sigma-Delta 24-SOIC | AD7714YR.pdf | |
| PIC16LF874T-04I/L | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 7KB (4K x 14) FLASH 44-PLCC (16.59x16.59) | PIC16LF874T-04I/L.pdf | |
| DS14185WM/NOPB | 3/5 Transceiver Full RS232 20-SOIC | DS14185WM/NOPB.pdf | |
| TLC4502QDRG4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TLC4502QDRG4.pdf | |
| ADP3339AKC-1.5-RL7 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 1.5A SOT-223-3 | ADP3339AKC-1.5-RL7.pdf |