| Manufacturer Part Number: | ES1PAHE3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 50V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ES1PAHE3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ES1PAHE3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 10pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ES1PAHE3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ES1PAHE3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ES1PAHE3/85A is new and unused, you can buy ES1PAHE3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ES1PAHE3/85A.
| BZT52C5V1-HE3-08 | Zener Diode 5.1V 410mW ±5% Surface Mount SOD-123 | BZT52C5V1-HE3-08.pdf | |
| GDZ6V8B-G3-08 | Zener Diode 6.8V 200mW ±2% Surface Mount SOD-323 | GDZ6V8B-G3-08.pdf | |
| BCR 153T E6327 | TRANS PREBIAS PNP 250MW SC75 | BCR 153T E6327.pdf | |
| LCMXO1200E-4B256C | IC FPGA 211 I/O 256CABGA | LCMXO1200E-4B256C.pdf | |
| MAX3243EEAI+TG071 | 3/5 Transceiver Full RS232 28-SSOP | MAX3243EEAI+TG071.pdf | |
| MAX7312AAG+ | I/O Expander 16 I²C, SMBus 400kHz 24-SSOP | MAX7312AAG+.pdf | |
| OPA337NA/250G4 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | OPA337NA/250G4.pdf | |
| MAX8818AETM+ | Battery Power Management IC 48-TQFN-EP (6x6) | MAX8818AETM+.pdf | |
| LC75809PTS-H | IC LCD DISPLAY DRIVER | LC75809PTS-H.pdf | |
| TPS65050RSMT | Mobile/OMAP™ PMIC 32-VQFN (4x4) | TPS65050RSMT.pdf | |
| TPS23754PWPR-1 | Power Over Ethernet Controller 1 Channel 802.3at (PoE+), 802.3af (PoE) 20-HTSSOP | TPS23754PWPR-1.pdf | |
| ADM1816-R22AKS-RL7 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SC-70-3 | ADM1816-R22AKS-RL7.pdf | |
| LTC1504ACS8#PBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.265V 1 Output 500mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LTC1504ACS8#PBF.pdf | |
| TPS78630KTTT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 1.5A DDPAK/TO-263-5 | TPS78630KTTT.pdf | |
| LP2985AITP-3.0/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 150mA 5-DSBGA | LP2985AITP-3.0/NOPB.pdf |