| Manufacturer Part Number: | ES1PBHM3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 100V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ES1PBHM3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ES1PBHM3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 10pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ES1PBHM3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ES1PBHM3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ES1PBHM3/84A is new and unused, you can buy ES1PBHM3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ES1PBHM3/84A.
| MBRB2060CTG | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 10A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | MBRB2060CTG.pdf | |
| VS-STPS1045BTRR-M3 | Diode Schottky 45V 10A Surface Mount D-PAK (TO-252AA) | VS-STPS1045BTRR-M3.pdf | |
| VS-25TTS08STRLPBF | SCR 800V 25A Standard Recovery Surface Mount TO-263AB (D²PAK) | VS-25TTS08STRLPBF.pdf | |
| SN75468D | TRANS 7NPN DARL 100V 0.5A 16SO | SN75468D.pdf | |
| 2PC1815Y,126 | TRANS NPN 50V 0.15A TO-92 | 2PC1815Y,126.pdf | |
| HUFA76609D3S | MOSFET N-CH 100V 10A DPAK | HUFA76609D3S.pdf | |
| BD3884FS-E2 | IC SOUND PROCESSOR 24SSOP | BD3884FS-E2.pdf | |
| 8T49N006A-001NLGI | IC CLK GENERATOR LVPECL 40VFQFN | 8T49N006A-001NLGI.pdf | |
| 8N3DV85KC-0004CDI8 | VCXO IC 622.08MHz, 625MHz 6-CLCC | 8N3DV85KC-0004CDI8.pdf | |
| MAX1324ECM+ | 14 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 1 SAR 48-LQFP/48-TQFP (7x7) | MAX1324ECM+.pdf | |
| EP3CLS200F484C8 | IC FPGA 210 I/O 484FBGA | EP3CLS200F484C8.pdf | |
| LT6010IS8#TRPBF | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SO | LT6010IS8#TRPBF.pdf | |
| CD74HC273M96G4 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | CD74HC273M96G4.pdf | |
| LT3795HFE#TRPBF | LED Driver IC 1 Output DC DC Controller Analog, PWM Dimming 28-TSSOP-EP | LT3795HFE#TRPBF.pdf | |
| S-80853CNUA-B9ET2U | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-89-3 | S-80853CNUA-B9ET2U.pdf |