| Manufacturer Part Number: | ESH1PA-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 50V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESH1PA-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESH1PA-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESH1PA-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESH1PA-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ESH1PA-E3/85A is new and unused, you can buy ESH1PA-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESH1PA-E3/85A.
| JANTX1N5545C-1 | Zener Diode 30V 500mW ±2% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JANTX1N5545C-1.pdf | |
| 2SD1266AP | TRANS NPN 80V 3A TO-220F | 2SD1266AP.pdf | |
| FDQ7236AS | MOSFET 2N-CH 30V 14A/11A 14-SOIC | FDQ7236AS.pdf | |
| APTGT600A60G | IGBT Module Trench Field Stop Half Bridge 600V 700A 2300W Chassis Mount SP6 | APTGT600A60G.pdf | |
| 5SGXMA7H2F35I2LN | IC FPGA 552 I/O 1152FBGA | 5SGXMA7H2F35I2LN.pdf | |
| R5F563TCDDFH#V0 | RX RX600 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 384KB (384K x 8) FLASH 112-LQFP (20x20) | R5F563TCDDFH#V0.pdf | |
| EM783-TPE | MCU 32BIT ENERGY METER 32HVQFN | EM783-TPE.pdf | |
| TS3A5018RSVR | 4 Circuit IC Switch 2:1 10 Ohm 16-UQFN (2.6x1.8) | TS3A5018RSVR.pdf | |
| MAX9124ESE+T | 4/0 Driver LVDS 16-SOIC | MAX9124ESE+T.pdf | |
| PCA9539DWG4 | I/O Expander 16 I²C, SMBus 400kHz 24-SOIC | PCA9539DWG4.pdf | |
| LT1678IS8#TRPBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SO | LT1678IS8#TRPBF.pdf | |
| EL1516IY | Differential Amplifier 2 Circuit 8-MSOP | EL1516IY.pdf | |
| 74F20SC | NAND Gate IC 2 Channel 14-SOIC | 74F20SC.pdf | |
| IS65LV256AL-45TLA3-TR | IC SRAM 256KBIT 45NS 28TSOP | IS65LV256AL-45TLA3-TR.pdf | |
| AT49F040A-55TI SL383 | IC FLASH 4MBIT 55NS 32TSOP | AT49F040A-55TI SL383.pdf |