| Manufacturer Part Number: | ESH1PB-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 100V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESH1PB-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESH1PB-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 25pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESH1PB-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESH1PB-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ESH1PB-E3/85A is new and unused, you can buy ESH1PB-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESH1PB-E3/85A.
| MBRF3030CT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 30V Through Hole TO-220-3 Isolated Tab | MBRF3030CT.pdf | |
| SMBG5351B/TR13 | Zener Diode 14V 5W ±5% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5351B/TR13.pdf | |
| VS-ST330C04C1 | SCR 400V 1420A Standard Recovery Chassis Mount TO-200AB (E-Puk) | VS-ST330C04C1.pdf | |
| 2N4400TF | TRANS NPN 40V 0.6A TO-92 | 2N4400TF.pdf | |
| MAX5441ACUA+T | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 8-uMAX | MAX5441ACUA+T.pdf | |
| PIC18F27J13T-I/SS | PIC PIC® XLP™ 18J Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 128KB (64K x 16) FLASH 28-SSOP | PIC18F27J13T-I/SS.pdf | |
| MAX4583EPE+ | 3 Circuit IC Switch 2:1 80 Ohm 16-PDIP | MAX4583EPE+.pdf | |
| SI2415-C-FTR | 2.4k Modem V.21, V.22, V.23, V.29, Bell 103, Bell 212A 24-TSSOP | SI2415-C-FTR.pdf | |
| OPA380AIDG4 | Transimpedance Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | OPA380AIDG4.pdf | |
| AD208BY | Isolation Amplifier 1 Circuit 10-SIP | AD208BY.pdf | |
| M74HC4094TTR | IC SHIFT LATCH REG SIPO 16-TSSOP | M74HC4094TTR.pdf | |
| LB11685AV-TLM-H | Motor Driver Bipolar Parallel 24-SSOPJ | LB11685AV-TLM-H.pdf | |
| MAX6050AEUR+T | Series Voltage Reference IC ±0.2% 500µA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | MAX6050AEUR+T.pdf | |
| S-8520F31MC-BNQT2G | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC SOT-23-5 | S-8520F31MC-BNQT2G.pdf | |
| ISL8845AAUZ | Boost, Flyback Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 8-MSOP | ISL8845AAUZ.pdf |