| Manufacturer Part Number: | ESH1PB-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 100V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESH1PB-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESH1PB-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 25pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESH1PB-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESH1PB-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ESH1PB-M3/84A is new and unused, you can buy ESH1PB-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESH1PB-M3/84A.
| IRKC56/10A | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 1000V (1kV) 60A Chassis Mount ADD-A-PAK (3) | IRKC56/10A.pdf | |
| FR85JR02 | DIODE GEN PURP REV 600V 85A DO5 | FR85JR02.pdf | |
| 1N5370B/TR8 | Zener Diode 56V 5W ±5% Through Hole T-18 | 1N5370B/TR8.pdf | |
| BZX284-C10,115 | Zener Diode 10V 400mW ±5% Surface Mount SOD2 | BZX284-C10,115.pdf | |
| BZX84C6V8LT1 | Zener Diode 6.8V 225mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | BZX84C6V8LT1.pdf | |
| 2SC5880TV2Q | TRANS NPN 60V 2A 3-PIN ATV | 2SC5880TV2Q.pdf | |
| 2SK066500L | MOSFET N-CH 20V 100MA SMINI-3 | 2SK066500L.pdf | |
| 8N4SV75KC-0123CDI8 | VCXO IC 669.326582MHz 6-CLCC | 8N4SV75KC-0123CDI8.pdf | |
| 8N3SV76KC-0045CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV76KC-0045CDI.pdf | |
| AD9609BCPZ-80 | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 32-LFCSP-VQ (5x5) | AD9609BCPZ-80.pdf | |
| EP3C40F324C6N | IC FPGA 195 I/O 324FBGA | EP3C40F324C6N.pdf | |
| MB91213APMC-GS-125E1 | FR60Lite RISC FR MB91210 Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 544KB (544K x 8) Mask ROM 144-LQFP (20x20) | MB91213APMC-GS-125E1.pdf | |
| 7016L12J8 | IC SRAM 144KBIT 12NS 68PLCC | 7016L12J8.pdf | |
| HV816K6-G | IC LED DRIVER HI VOLT 16QFN | HV816K6-G.pdf | |
| S-80131BLMC-JEQT2U | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | S-80131BLMC-JEQT2U.pdf |