| Manufacturer Part Number: | ESH1PBHE3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 100V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESH1PBHE3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESH1PBHE3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 25pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESH1PBHE3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESH1PBHE3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ESH1PBHE3/85A is new and unused, you can buy ESH1PBHE3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESH1PBHE3/85A.
| SDUR6030PT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 600V Through Hole TO-247-3 | SDUR6030PT.pdf | |
| RR2L6STE25 | DIODE GEN PURP 600V 2A PMDS | RR2L6STE25.pdf | |
| FDI040N06 | MOSFET N-CH 60V 120A I2PAK | FDI040N06.pdf | |
| NP88N075MUE-S18-AY | MOSFET N-CH 75V 88A TO-220 | NP88N075MUE-S18-AY.pdf | |
| 8N3SV75EC-0082CDI | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N3SV75EC-0082CDI.pdf | |
| MAX5207ACUB+T | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 10-uMAX | MAX5207ACUB+T.pdf | |
| XC2V80-5FGG256I | IC FPGA 120 I/O 256FBGA | XC2V80-5FGG256I.pdf | |
| DSPIC30F6015-30I/PT | dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 30 MIPs 144KB (48K x 24) FLASH 64-TQFP (10x10) | DSPIC30F6015-30I/PT.pdf | |
| STM8AF6223PAAU | STM8A STM8A Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) FLASH 20-TSSOP | STM8AF6223PAAU.pdf | |
| NJM2729E-TE1 | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-EMP | NJM2729E-TE1.pdf | |
| 11LC020T-I/MNY | IC EEPROM 2KBIT 100KHZ 8TDFN | 11LC020T-I/MNY.pdf | |
| 709379L9PFI8 | IC SRAM 576KBIT 9NS 100TQFP | 709379L9PFI8.pdf | |
| AT27LV256A-90JC | IC OTP 256KBIT 90NS 32PLCC | AT27LV256A-90JC.pdf | |
| LTC692CS8#TRPBF | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-SOIC | LTC692CS8#TRPBF.pdf | |
| LP5900TLX-2.3/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.3V 150mA 4-DSBGA | LP5900TLX-2.3/NOPB.pdf |