| Manufacturer Part Number: | ESH1PC-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 150V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESH1PC-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESH1PC-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | 25pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESH1PC-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESH1PC-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ESH1PC-M3/84A is new and unused, you can buy ESH1PC-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESH1PC-M3/84A.
| MBR4030CT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 30V Through Hole TO-220-3 | MBR4030CT.pdf | |
| PZM5.6NB,115 | Zener Diode 5.6V 300mW ±5% Surface Mount SMT3 | PZM5.6NB,115.pdf | |
| RSS120N03TB | MOSFET N-CH 30V 12A 8-SOIC | RSS120N03TB.pdf | |
| 93V857BG-025LFT | IC CLK BUF DDR 233MHZ 1CIRC | 93V857BG-025LFT.pdf | |
| MAX113CAG | 8 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 1 Flash 24-SSOP | MAX113CAG.pdf | |
| MAX1240AESA | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-SOIC | MAX1240AESA.pdf | |
| MAX535ACPA | 13 Bit Digital to Analog Converter 1 8-PDIP | MAX535ACPA.pdf | |
| KMC7448HX1267ND | PowerPC G4 Microprocessor IC MPC74xx 1 Core, 32-Bit 1.267GHz 360-FCCBGA (25x25) | KMC7448HX1267ND.pdf | |
| SN75C3232EDR | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | SN75C3232EDR.pdf | |
| SN65HVD20DRG4 | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | SN65HVD20DRG4.pdf | |
| OPA2677IDDARG4 | Current Feedback Amplifier 2 Circuit 8-SO PowerPad | OPA2677IDDARG4.pdf | |
| ALD2301SAIL | Comparator General Purpose CMOS, NMOS, Open-Drain, TTL 8-SOIC | ALD2301SAIL.pdf | |
| SN74HC540DWRE4 | Buffer, Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74HC540DWRE4.pdf | |
| MT48LC64M4A2P-7E:G TR | IC SDRAM 256MBIT 125MHZ TSOP | MT48LC64M4A2P-7E:G TR.pdf |