| Manufacturer Part Number: | ESH1PCHE3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 150V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESH1PCHE3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESH1PCHE3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | 25pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESH1PCHE3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESH1PCHE3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ESH1PCHE3/85A is new and unused, you can buy ESH1PCHE3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESH1PCHE3/85A.
| 3EZ170D10E3/TR8 | Zener Diode 170V 3W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ170D10E3/TR8.pdf | |
| 841S012DKILFT | IC FREQ SYNTHESIZER 56VFQFN | 841S012DKILFT.pdf | |
| MAX199BCWI+ | Data Acquisition System (DAS) 12 bit 100k Parallel 28-SOIC W | MAX199BCWI+.pdf | |
| M4A3-512/192-12FAI | IC CPLD 512MC 12NS 256FBGA | M4A3-512/192-12FAI.pdf | |
| TMS320LC549GGU-80 | IC FIXED POINT DSP 144-BGA | TMS320LC549GGU-80.pdf | |
| LFE3-17EA-6FN484C | IC FPGA 222 I/O 484FBGA | LFE3-17EA-6FN484C.pdf | |
| 5SGXEA9N3F45I3L | IC FPGA 840 I/O 1932FBGA | 5SGXEA9N3F45I3L.pdf | |
| ATMEGA128L-8MC | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 128KB (64K x 16) FLASH 64-QFN (9x9) | ATMEGA128L-8MC.pdf | |
| TLC274MDG4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | TLC274MDG4.pdf | |
| ISL61861HCBZ | Hot Swap Controller 2 Channel USB 8-SOIC | ISL61861HCBZ.pdf | |
| XC6124E443MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6124E443MR-G.pdf | |
| TPS3610U18PWRG4 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 14-TSSOP | TPS3610U18PWRG4.pdf | |
| TL431ACLPRA | Shunt Voltage Reference IC 36V ±1% 100mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads) | TL431ACLPRA.pdf | |
| LM2797MMX-1.8 | Charge Pump Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 120mA 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | LM2797MMX-1.8.pdf | |
| PAM2400ACA300 | Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3V 1 Output 400mA (Switch) TO-243AA | PAM2400ACA300.pdf |