| Manufacturer Part Number: | ESH1PDHE3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 200V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESH1PDHE3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESH1PDHE3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 25pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESH1PDHE3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESH1PDHE3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ESH1PDHE3/84A is new and unused, you can buy ESH1PDHE3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESH1PDHE3/84A.
| STTH806D | DIODE GEN PURP 600V 8A TO220AC | STTH806D.pdf | |
| BA 892 E6127 | RF Diode Standard - Single 35V 100mA PG-SCD80-2 | BA 892 E6127.pdf | |
| SZMM3Z6V2ST1G | Zener Diode 6.2V 200mW ±2% Surface Mount SOD-323 | SZMM3Z6V2ST1G.pdf | |
| 2EZ43DE3/TR8 | Zener Diode 43V 2W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ43DE3/TR8.pdf | |
| DTA115TMT2L | TRANS PREBIAS PNP 150MW VMT3 | DTA115TMT2L.pdf | |
| SI4858DY-T1-GE3 | MOSFET N-CH 30V 13A 8-SOIC | SI4858DY-T1-GE3.pdf | |
| MAX5584EUP+T | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 20-TSSOP | MAX5584EUP+T.pdf | |
| EP20K160EBC356-1N | IC FPGA 271 I/O 356BGA | EP20K160EBC356-1N.pdf | |
| EP20K200EFC672-2X | IC FPGA 376 I/O 672FBGA | EP20K200EFC672-2X.pdf | |
| R5F1026ADSP#V0 | RL78 RL78/G12 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 16KB (16K x 8) FLASH 20-LSSOP | R5F1026ADSP#V0.pdf | |
| MB90F395HAPMCR-C0006 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90390 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 512KB (512K x 8) FLASH 120-LQFP (16x16) | MB90F395HAPMCR-C0006.pdf | |
| LM4916MM/NOPB | Amplifier IC 1-Channel (Mono) with Stereo Headphones Class AB 10-VSSOP | LM4916MM/NOPB.pdf | |
| 74LVT162240ADGG:11 | Buffer, Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | 74LVT162240ADGG:11.pdf | |
| 74ABT273ADB,118 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP | 74ABT273ADB,118.pdf | |
| SN65EPT23DGKR | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 2 Channel 8-VSSOP | SN65EPT23DGKR.pdf |