| Manufacturer Part Number: | ESH1PDHE3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 200V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESH1PDHE3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESH1PDHE3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 25pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESH1PDHE3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESH1PDHE3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ESH1PDHE3/85A is new and unused, you can buy ESH1PDHE3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESH1PDHE3/85A.
| ND421425 | SCR Module 1400V 393A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount POW-R-BLOK™ Module | ND421425.pdf | |
| BD746-S | TRANS PNP 45V 20A SOT-93 | BD746-S.pdf | |
| CM50TL-24NF | IGBT Module Three Phase Inverter 1200V 50A 390W Chassis Mount Module | CM50TL-24NF.pdf | |
| MAX1278CTC+T | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 12-TQFN (4x4) | MAX1278CTC+T.pdf | |
| A54SX32-2TQG176 | IC FPGA 147 I/O 176TQFP | A54SX32-2TQG176.pdf | |
| ATMEGA164A-AUR | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 16KB (8K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | ATMEGA164A-AUR.pdf | |
| AD8052ARMZ | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | AD8052ARMZ.pdf | |
| SN74LVCR2245APWRE4 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | SN74LVCR2245APWRE4.pdf | |
| CY74FCT273TSOCT | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | CY74FCT273TSOCT.pdf | |
| NCP1835MN20R2G | IC BATT CHRGR LI-ION 4.2V 10-DFN | NCP1835MN20R2G.pdf | |
| MIC38C45YMM-TR | Buck, Boost, Flyback, Forward Converter Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 8-MSOP | MIC38C45YMM-TR.pdf | |
| S-8353C30MA-ISPT2G | Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3V 1 Output 300mA (Switch) TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | S-8353C30MA-ISPT2G.pdf | |
| LP2989AILD-2.8/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 500mA 8-WSON (4x4) | LP2989AILD-2.8/NOPB.pdf |