| Manufacturer Part Number: | ESH2PB-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 100V 2A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESH2PB-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESH2PB-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 980mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 25pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESH2PB-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESH2PB-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ESH2PB-M3/85A is new and unused, you can buy ESH2PB-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESH2PB-M3/85A.
| VS-80CNQ040APBF | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 40A Chassis Mount D-61-8 | VS-80CNQ040APBF.pdf | |
| GDZ16B-HE3-08 | Zener Diode 16V 200mW ±4% Surface Mount SOD-323 | GDZ16B-HE3-08.pdf | |
| 8N4Q001EG-0093CDI8 | Clock Oscillator IC 737.28MHz 10-CLCC | 8N4Q001EG-0093CDI8.pdf | |
| MAX199ACNI+ | Data Acquisition System (DAS) 12 bit 100k Parallel 28-PDIP | MAX199ACNI+.pdf | |
| AD976AR | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 28-SOIC W | AD976AR.pdf | |
| MAX4648EUT+T | 1 Circuit IC Switch 1:1 25 Ohm SOT-23-6 | MAX4648EUT+T.pdf | |
| AD8691WAUJZ-RL | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail TSOT-5 | AD8691WAUJZ-RL.pdf | |
| LM833DGKT | Audio Amplifier 2 Circuit 8-VSSOP | LM833DGKT.pdf | |
| SN74LS194ADG4 | IC RGSTR, BI-DIRECT SGL 16SOIC | SN74LS194ADG4.pdf | |
| CY14B256PA-SFXIT | IC NVSRAM 256KBIT 40MHZ 16SOIC | CY14B256PA-SFXIT.pdf | |
| AT24C512B-TH-T | IC EEPROM 512KBIT 1MHZ 8TSSOP | AT24C512B-TH-T.pdf | |
| LTC4263CDE#PBF | Power Over Ethernet Controller 1 Channel 802.3af (PoE) 14-DFN (4x3) | LTC4263CDE#PBF.pdf | |
| TL5001QDRG4 | Buck, Boost, Flyback Regulator Positive Output Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 8-SOIC | TL5001QDRG4.pdf | |
| S-1112B39MC-L6YTFG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.9V 150mA SOT-23-5 | S-1112B39MC-L6YTFG.pdf | |
| S-1112B44PI-L7DTFU | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.4V 150mA SNT-6A (H) | S-1112B44PI-L7DTFU.pdf |